Havanské Gran Teatro znovu otevřela primabalerína Alicia Alonsová

Havanské Gran Teatro po třech letech oprav znovu ožilo. Publiku se otevřelo příznačně prvního ledna, kdy si režim připomíná konec kubánské revoluce. Nově divadlo nese jméno nejslavnější kubánské primabaleríny Alicie Alonsové, která se ve svých 95 letech slavnostního otevření účastnila po boku prezidenta Raúla Castra.

Alicia Alonsová
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS/Shemetov Maxim

Alicia Alonsová se narodila roku 1921 v Havaně. Taneční kariéru zahájila koncem třicátých let v New Yorku. Revoluce ji ale přivedla zpět na kubánský ostrov, kde se svým prvním manželem založila soubor národního baletu. Školu pomohl financovat sám Fidel Castro.

Navzdory částečné slepotě

Alonsová se stala se absolutní špičkou v oboru navzdory částečné slepotě. Orientovala se především podle silných světel a od tanečních partnerů vyžadovala dokonalou přesnost. Zvládla i vymýšlet choreografii, své svěřence řídila díky poslechu a představivosti.

Video Události v kultuře
video

Divadlo nese jméno primabaleríny Alicie Alonsové

Alonsová se celosvětově proslavila rolemi Černé labutě nebo Giselle. S postavami se naprosto identifikovala. „Stále prožívám tu chvíli, kdy jsem poprvé tančila Giselle. Cítím ji pořád. Tu roli mám v srdci a v nohách mám pocit, jako bych tančila,“ vzpomíná primabalerína.

Právě s baletem Giselle se po třech letech rekonstrukcí znovu odkryla opona jednoho z nejstarších divadel Latinské Ameriky. Havanské Gran Teatro má po investici ve výši zhruba dvou milionů dolarů novou tvář i nové jméno. Dříve nesla scéna mimo jiné jméno Garcíi Lorcy.

„Radujeme se z toho, že divadlo nyní ponese jméno Alicie Alonsové, osobnosti, která této zemi přinesla tolik slávy a věhlasu,“ říká prezident Svazu spisovatelů a umělců Kuby Miguel Barnet. 

Ve svých 95 letech tak absolutní primabalerína slaví další úspěch. I když se prvního ledna hrálo jen pro privátní společnost, včetně špiček režimu, teď už je domov kubánského národního baletu otevřený všem divákům.