Recenze: Rocky je skoro stejně dobrý trenér jako boxer

Ali, Hurikán v ringu, Million Dollar Baby, Zuřící býk – boxerský film je tu a nezřídka se mu daří vybojovat i pocty nejvyšší. Žádný z nich ale nedosáhl tak ikonických rozměrů jako legendární boxerská série, jejíž ústřední postavou je Rocky Balboa. Rockyho v podání Sylvestra Stallonea do ringu vrací nový film Creed, který si v dobrém půjčil i jeho obnošené rukavice. První úder českým divákům zasadil Creed v kinech 31. prosince.

Rocky Balboa, vymahač dluhů a neznámý boxer z chudého předměstí Filadelfie, si začal před čtyřiceti lety plnit svůj americký sen, když dostal šanci postavit se v ringu proti mistru těžké váhy Apollu Creedovi.

Scénář si Sylvester Stallone napsal na tělo a John G. Avildsen ho za úsměvný milion sto tisíc dolarů odrežíroval tak, že vynesl téměř sto dvacet milionů a k tomu tři Oscary. Sly se stal hvězdným ranařem a film narostl o dalších pět pokračování, které jsou nevyrovnané jako Rockyho zápasy.

Creed / Michael B. Jordan
Zdroj: Forum Film CZ

Creed s Rockym do sebe bušili v prvních dvou filmech série, ve trojce už Rockyho jako jeho kámoš trénoval a ve čtyřce vystavil Ivan Drago Creedovi v téhle sérii definitivní konečnou. A většina diváků žila v oprávněném ale mylném přesvědčení, že se s tímto jménem již nikdy nesetká. Podobně se mýlili ti, kteří šestku, která měla smáznout propad pětky, chápali jako důstojné ukončení celé série (která vydělala více než miliardu dolarů), kde si Rocky naposled navlékl boxerské rukavice a zamával na rozloučenou.

Staronový příběh, staronová klišé

Nikdo tehdy nemohl tušit, že za pár let z Oaklandu do Hollywoodu dorazí talentovaný černošský scenárista a režisér Ryan Coogler s nápadem natočit spin-off Rockyho, který bude pokračovat v jeho příběhu, uvede do děje novou figuru a zaútočí na další generace diváků. No a právě to se stalo.

Spíše než znovuzrození je tohle definitivní tečka za Rockyho příběhem, na který navazuje nová generace ranařů, jíž Sly předává jako štafetu své téma i boxerské rukavice. Apolla Creeda skvělého Carla Weatherse tu vystřídal subtilnější Michael B. Jordan v roli jeho syna a všechno koučuje Ryan Coogler, jenž nabízí slušné řemeslo za přijatelných pětatřicet milionů dolarů.

Creed / Sylvester Stallone, Michael B. Jordan
Zdroj: Forum Film CZ

Podařilo se mu zachovat atmosféru originálu, na jehož půdorysu vypráví (staro)nový příběh. Ten je sice jedno velké klišé, se spoustou citací a předpověditelným průběhem, což překvapivě tolik nevadí. Hodně se na tom podílí scénář o nadějném borci, který nechce žít ve stínu slavného jména, ale vybojovat si to svoje. Místy ho ale brzdí nadměrné plkání o životě a plonkový milostný motiv, zbytečně natahující stopáž.

Zápas proti Rockymu Creed ustál

Creed je čistý příběh, jednoduchý jako pravý hák, který prošel chatrným krytem, netváří se jako něco, co tady ještě nebylo. Titulní postavu Michaela B. Jordana (který o své diváky musí ještě zabojovat) tu často přehrává příjemně nostalgický Sylvester Stalone, vítězí tím, že netlačí na pilu a je bezbrannější než kdykoli předtím, neboť jen obtížně hledá motivaci, aby nehodil ručník do ringu a pustil se i do svého osudového boje. Je to podobné schéma, ale s jinou ústřední figurou, než jakou byl Rocky Balboa, když se poprvé dral k vítězství.

Creed má totiž jinou motivaci, cíl i sociální zázemí, byť se pohybuje ve známých kulisách Adrianiny restaurace či Mickeyho boxerského klubu. Jeho hlavní rival není démonický jako Drago ani charismatický jako Apollo, zato ho hraje britský profesionální boxer Tony Bellew. A všichni žijí ve světě, kde „nezáleží na tom, jak tvrdou ránu dáš, ale jak tvrdou ránu dokážeš ustát a pokračovat v boji“.

Creed to ustál a teď rozhodnou diváci, zdali bude bojovat dál. Má slušnou šanci, i když na zrod nového kultu a další bronzovou sochu na schodech k Muzeu umění ve Filadelfii to zatím nevypadá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 5 hhodinami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánovčera v 22:35

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánovčera v 19:03

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...