Kolíbal slaví 90 let ve společnosti čisté geometrie

Narodil se v chudé rodině zámečníka na šachtě v době hospodářské krize. Navzdory těžkým podmínkám se Stanislav Kolíbal dokázal vypracovat v úspěšného výtvarníka a sochaře. Umělec, jehož kresby vyhlásilo Muzeum moderního umění v New Yorku za nejlepší díla svých sbírek. Český umělec slaví devadesátiny dokumentem, který Česká televize uvede 15. prosince ve 22 hodin na ČT art.

Video Události
video

Stanislav Kolíbal slaví 90 let

Když Stanislav Kolíbal vystavoval v Ostravě poprvé, chodil ještě do septimy gymnázia. Rodák ze slezské Orlové neměl doma nic zadarmo, vlivem hospodářské krize se jeho rodiče potýkali s těžkými finančními problémy. Německá okupace ho zastihla v oktávě. Půl roku před maturitou byl však nucen školu přerušit a nastoupit do práce fárat do dolů. Školní sešit si vzal s sebou a kreslil do něj během pauzy.

V 70. letech mu režim zakázal vystavovat doma i v zahraničí. Přátelé jeho díla pašovali na výstavy do ciziny bez rámů, zabalené v kufru jako ubrus. Dostala se do galerií v New Yorku nebo v Paříži. „Když máte tolik potíží, musíte nacházet neustále novou sílu, abyste je překonali,“ říká.

Kresby Stanislava Kolíbala
Zdroj: Národní galerie v Praze

Americké Muzeum moderního umění Kolíbala zařadilo po bok velikánů jako třeba Paul Cézanne. Umělec, který navrhoval i interiéry českých ambasád, tvoří pořád v ateliéru v pražských Dejvicích. V současné době běží jeho výstavy v Miami nebo v Ostravě.