Kopie Svatováclavské koruny

Za sto let zvládl šperkař Belda i Svatováclavskou korunu

Stoletou historii šperkařské firmy Belda připomíná výstava v pražském Domě U Kamenného zvonu. Expozice Odkaz krásy: 100 let krásy, vášně, řemesla, touhy a tradice vypráví také historii českého státu. Beldovi mají oprávnění k manipulaci s originály korunovačních klenotů a vytvořili třeba kopii Svatováclavské koruny.

Slavnou firmu založil Ladislav Belda v roce 1915 v USA, v devadesátých letech jeho vnuk Jiří Belda mladší otevřel první firemní obchod s autorským šperkem v Česku. Viktorie Beldová, představitelka zatím poslední generace šperkařů, dokončuje studia produktového designu. Na výstavě je k vidění třeba její diplomová práce.

Originální řemeslo

„Sázíme na kvalitní řemeslnou práci spojenou s originálními nápady svými i předních českých designérů,“ uvedl již počátkem roku, v němž rodinná forma slaví sté výročí, Jiří Belda mladší. Výstavu připravenou ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy zaměřil hlavně na odkaz svého otce.

Jiří Belda starší se narodil v roce 1932 v Turnově, kam se jeho otec vrátil z Ameriky a převezl tam svou výrobu granátových a stříbrných šperků. Je považován za mistra šperku a společně s Jiřím Beldou mladším je jediný, kdo má oprávnění k manipulaci s originály korunovačních klenotů.

Koruny a trofeje

Je tomu tak od roku 1966, kdy se svými kolegy dostal zakázku na kopii Svatováclavské koruny, která vznikala pro Expo 1967 v Montrealu. Později firma Belda vyráběla další repliku pro Expo v Hannoveru v roce 2000. Tu mohou spatřit i návštěvníci současné výstavy.

Video Události v kultuře
video

Odkaz krásy šperkařů Beldových

Korunu na výstavě doplnil třeba originál ikonické trofeje Zlaté přilby, o kterou každým rokem v Pardubicích bojují nejlepší jezdci na ploché dráze. Vystavena je také koruna pro Fotbalistu roku, která je nejstarší udělovanou sportovní trofejí v ČR.

Výstava kromě šperků, které vznikly podle návrhů Beldových, představuje i sérii navrženou předními českými designéry. Firma spolupracuje s Davidem Černým, Evou Jiřičnou nebo Lucií Koldovou.

„Šperk se neustále vyvíjí. Přispívají k tomu nové technologie, materiály i módní trendy. Každý tvůrce na toto reaguje po svém. Naše šperky se drží moderního pojetí, ale zároveň i klasického řemesla,“ říká Jiří Belda mladší. Expozice Odkaz krásy trvá do 15. listopadu.