Nový titul pro Toy Box: Moje kniha Muriel

Výročním cenám Muriel, předávaným na mezinárodním festivalu KomiksFEST!, letos dominovala streetartová výtvarnice Toy Box se svým komiksovým románem Moje kniha Vinnetou. Ten jí vynesl jak hlavní ocenění za nejlepší původní knihu, tak prvenství v kategorii kresby.

„Nenechám si točit obličej, protože se snažím dávat lidem svoje obrázky, ale co nejmíň ze svýho ega,“ říká výtvarnice Toy Box, absolventka Literární akademie Josefa Škvoreckého i pražské DAMU, která v rozhovorech vystupuje zásadně s tváří zakrytou škraboškou – a mnohdy i s parukou na hlavě.

V případě Komiksfestu ovšem udělala výjimku a na pódium si pro ocenění za svůj komiksový debut přišla bez maskování. Moje kniha Vinnetou (nkl. Akropolis) byla černým koněm cen ještě před vyhlášením a pro lyrizující výtvarný styl i anonymitu, s níž Toy Box vystupuje, vzbudila pozornost také mezi mainstreamovými médii – a to záhy poté, co se objevila na pultech knihkupectví, ačkoliv komiksu se jindy věnují pouze okrajově.

Grafický román, jenž Toy Box nyní vynesl hlavní cenu Muriel i ocenění za nejlepší původní kresbu, vznikal tři roky. Kreslířka ve svém debutu proplétá příběh chlapce, který píše knihu o nesmrtelném indiánovi, s autentickými historkami mladé squatterky, jež má zkušenost s holešovickým squattem Milada. „V tom komiksu je kus mého života a mých přátel,“ dodává.

Příběh o tom, že přátelství a fantazie dokáží zvítězit i nad smrtí, ovšem není první oceněný komiks, kterého se výtvarnice dočkala. Už před třemi lety obdržela cenu Muriel kolektivní komiksová publikace Ještě jsme ve válce, která čtenářům předložila trpké příběhy Čechů tak, jak je přineslo 20. století. Toy Box v tomto případě stála za příběhem Ten kluk přece nic neudělal.

Nejlepší scénář napsalo české století

„Jediným vážnějším konkurentem byly dva díly z Kosatíkovy série České století,“ uvádí na serveru iLiteratura literární kritik Pavel Mandys. Právě komiksové zpracování zlomových okamžiků československých dějin, za kterým stojí historický publicista Pavel Kosatík, získalo cenu Muriel v kategorii Nejlepší scénář.

Příběh o tom, Jak se stal Havel prezidentem, výtvarně zpracoval Vojtěch Šeda, a pro Kosatíka představovalo už druhé uznání v řadě. Za komiks Češi 1952 – Jak Gottwald zavraždil Slánského (Mladá fronta) si odnesl ocenění už v loňském roce.

Do síně slávy v závěru komiksfestu vstoupil Marko Čermák, kreslíř Rychlých šípů a Modré pětky. Ocenění v kategorii Přínos českému komiksu si vysloužily dvousvazkové Dějiny československého komiksu 20. století, jež v nakladatelství Akropolis vydal kolektiv autorů Martin Foret, Michal Jareš, Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek. 

Video Události v kultuře
video

Reportáž: Muriel pro Toy Box