Recenze: Swing v Národním srdce rozbuší, ale i vyhodí z rytmu

V Národním divadle se swinguje, hajluje a vzdává čest práci. Premiéra hudební hry V rytmu swingu buší srdce mé přivádí na pódium legendárního skladatele Jiřího Traxlera přesto, že už je čtyři roky po smrti. Na jeho oživení má velkou zásluhu hlavní představitel, glanc a formu držící Igor Orozovič. Autory novinky jsou Martin Vačkář s Ondřejem Havelkou, který se ujal hudební dramaturgie i režie.

K hlavním atrakcím inscenace patří přítomnost orchestru Melody Makers Ondřeje Havelky a množství dobových hitů v češtině, angličtině i němčině. Havelka se osudem Jiřího Traxlera zabýval už dříve, natočil s ním filmový dokument, přátelili se a plánovali koncert k Traxlerovým stým narozeninám, kterých se o rok nedožil. „Skládačka krátkých obrazů sledující základní vyprávěcí osu nechť jest návodem ke společné tvorbě,“ uvádí režisér a přitaká tak vzájemné inspiraci divadelních složek.

Scénář je skutečně atomický, ale historických reálií se i ve zkratce a humoru drží důsledně. Po nenápadném explicitním začátku postupně narůstá kontakt s divákem, švihácký Traxler/Orozovič přenese hlediště zpět do dvacátých let. Celé by se to mohlo odehrát kdekoli jinde, ale swingovat v Národním divadle na červeném koberci, proč ne. Protagonisté trsají, léta plynou přes rok 1939 k 1945 a 1948, hojně se využívá projekce válečných filmových týdeníků, možná moc výchovně.

Poučování škodí rytmu

Co swingem nadupanou záležitost tíží, jsou i didakticky popisné rozměrné dekorace (scéna Martin Černý) - vlajky s hákovými kříži, národní vlajky, socialistické transparenty, černobílé opony s kresbou Václavského náměstí a logem Lucerna baru. Odstrojena od této pompéznosti by linka příběhu působila vzdušněji, snad i silněji.

V rytmu swingu buší srdce mé
Zdroj: Národní divadlo/Pavel Nesvadba

Podobný muzikantský zážitek v komornější úpravě a s minimem ilustrací dávají ve Swingujeme, rejdíme  studenti Pražské konzervatoře. Oba tituly spojuje autor hudebního nastudování Jakub Šafr.

Vtip i atmosféra

Koncept V rytmu swingu objevuje vtipné jevištní nápady (dívčí duet s tancem v kavárně, chlapeckou rvačku ozvučenou hudebními nástroji) či atmosférické momenty (Zuzančino Půlnoční blues se saxofonem, šumavská mlha, bažiny a tajný přechod státních hranic s písní Je na západ cesta dlouhá). Ve scéně útěku z Čech se výrazně uplatňuje houslista a někdejší improvizátor Divadla Vizita Martin Zbrožek coby jeden z průkopníků swingu u nás Karel Slavík.

Dobrým protihráčem je Traxlerovi Jindra Feix/Jan Bidlas. Zazpívá si, mimo jiné David Matásek, kterému padne uniforma SS, stejně jako svazácká rozhalenka. Hlavní dívčí part náleží Pavle Beretové, půvabné temperamentní Zuzance. Zatančit si s ní můžete v historické budově Národního divadla při nejbližší repríze 23. září. Ten osvobozující swingový drive vehementně rozhrne vzácnou oponu národa sobě v každé době.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 15 hhodinami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...