OBRAZEM: Neznámé fotografie Daniela Reynka

Muzeum fotografie v Jindřichově Hradci připravilo výstavu loni zesnulého fotografa Daniela Reynka, který byl starším synem grafika a básníka Bohuslava Reynka. Vystaveny jsou i černobílé fotky ze zachovaných negativů, které nebyly dosud nikde představeny.

Portrét Daniela Reynka od Františka Nárovce
Zdroj: MFMOM

„Výstava představí Reynkovy typické barevné fotomontáže z let 1960 až 1970, zachycující především motivy z bydliště autora v Petrkově na Havlíčkobrodsku, z domu a jeho blízkého okolí, ze zahrady,“ upřesnil kurátor František Nárovec. Většina představených fotografií jsou digitální archivní tisky z originálních negativů a diapozitivů. Výstavu doplňují portréty Daniela Reynka z posledních let od Františka Nárovce.

Daniel Reynek fotografoval od 40. let. Spolu se svým otcem tiskl grafiky, v 50. letech se podílel na pokusech otce s metodou upravovaného skleněného negativu označovanou jako clichés-verre. Přibližně od poloviny 60. do druhé poloviny 80. let vytvářel fotografické montáže, kdy skládal své barevné snímky přes sebe do dvojic.

Prohlédněte si fotogalerii:

Jeho fotografie vycházely na obálkách knih Karmelitánského nakladatelství v Kostelním Vydří. Po roce 1990 vystavoval v řadě galerií. K výstavě v Jindřichově Hradci, která začíná v neděli a potrvá do konce roku, vyšel katalog a cizojazyčné informační listy.

Daniel Reynek se narodil 9. června 1928 v La Tronche u Grenoblu. Byl starším synem básnířky Suzanne Renaudové a grafika a básníka Bohuslava Reynka. Většinu života prožil v Petrkově po boku svého bratra, překladatele a prozaika Jiřího. Zemřel 23. září 2014 v Petrkově u Havlíčkova Brodu, nedlouho poté odešel i jeho bratr.

Video Podívejte se na dokument "Kluci" – příběh bratří Reynků
video

Dokument Kluci - příběh bratří Reynků

Zdroj: ČT

O životě a zvláštním světě bratří Reynkových natočila Tereza Brázdová dokumentární film Kluci. Rozsáhlý rozhovor Aleše Palána s Danielem a Jiřím Reynkovými vyšel knižně pod názvem Kdo chodí tmami (Torst 2004, 2012).