Nový komiks o Husovi: seriózně i z pohledu ateistů

Množství knih, které vyšly v jubilejním roce připomínajícím 600. výročí upálení Jana Husa, doplňuje komiksová publikace Ve jménu Husa - zrození kalicha. V pražské Betlémské kapli, kde Hus kázal, ji ve středu pokřtili autoři Zdeněk Ležák a Michal Kocián. Známou postavu se v knize snažili zasadit do kontextu českých a evropských dějin i dobových záležitostí v katolické církvi.
Zdeněk Ležák, Michal Kocián / Ve jménu Husa - Zrození kalicha
Zdroj: Edika.cz

Kniha zahrnuje textovou část, která propojuje tři komiksové příběhy - Jana Husa, krále Václava IV. a Jana Želivského. Příběh se odvíjí z pohledu Jana Husa jako retrospektiva, začíná a končí v kostnickém žaláři. Příběhy dalších dvou postav vysvětlují souvislosti z dalších pohledů.

Ukázka: Ve jménu Husa - Zrození kalicha 1.17 MB

Textová část představuje poselství Jana Husa, význam Karlovy univerzity, papežský koncil v Kostnici, protestantskou reformaci, ale i běžný život ve středověku. Vydalo ji už před jarním veletrhem Svět knihy nakladatelství Edika. Autor slibuje, že je kniha psaná pro kategorii starších dětí a teenagerů, avšak dá se číst i v dospělém věku. „Chceme dělat komiksy o českých dějinách trochu seriózním způsobem, z pohledu ateisty se na to podívat trochu s nadhledem,“ doplnil.

Autoři knihy už mají za sebou spolupráci na komiksové knize Stopa legionáře, která mapovala historii československých legií za první světové války.

Publikace s komiksovými prvky není jediným komiksem o Husovi či husitství. Aleš Mrázek vydal po komiksu o Cyrilu a Metodějovi také komiks o slavném reformátorovi. Starším dětem je určena ilustrovaná kniha Kláry Smolíkové nazvaná H. U. S. (Hus úplně světovej). A o husitech se zmiňuje i komiks Opráski sčeskí historje autora vystupujícího pod přezdívkou Jaz.