Bob pokácel Křišťálový glóbus. Třísky lítaly i z českých filmů

Massachusettský dřevorubec a chovatel dobytka Bob Tarasuk hraje sám sebe ve vítězném filmu 50. karlovarského festivalu. Dokumentárně laděné drama natočil jako svůj celovečerní debut Diego Ongaro. Nejúspěšnější v novodobé historii byl finálový večer pro českou kinematografii. Oceněny byly tři koprodukční filmy České televize: Kobry a užovky, Domácí péče a Mallory. Záznam slavnostního ceremoniálu je možné přehrát v tomto článku.

Bob a stromy (2015, režie: Diego Ongaro)
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Boba Tarasuka potkal původem francouzský režisér a scenárista Diego Ongaro v Massachusetts, kde žije. Příběh charismatického dříče a paličáka se slabostí pro golf a gangsterský rap je charakterovou studií jedince obklopeného majestátní a nevyzpytatelnou přírodou. Film Bob a stromy vznikl původně v krátkometrážní verzi, coby Ongarův celovečerní debut měl světovou premiéru na letošním festivalu v Cannes. Ve Varech získal i nestatutární cenu Ekumenické poroty.

„Nikdy v životě předtím jsem nehrál. Ani jsem v životě nevyjel ze Států. Ale moje babička byla z Česka, dědeček z Ukrajiny a tu cenu věnuji jim,“ reagoval na glóbus hlavní hrdina snímku, Bob Tarasuk.

Velký úspěch zaznamenaly oba české hrané snímky v hlavní soutěži. Ocenění se jim dostalo za herecké výkony. Herecké kategorie ovládli Češi ve Varech naposledy v roce 2008. Tehdy zvítězily Děti noci, tedy Martha Issová a Jiří Mádl za role ve filmu Ireny Pavláskové.

Nejlepším hercem je podle mezinárodní poroty Kryštof Hádek v dramatu Kobry a užovky Jana Prušinovského. Z dvojice „hádků“ hraje Kobru, mladého feťáka, který vysává svého staršího bratra (Matěj Hádek), i když i ten je ztracen ve vlastním životě.

video Trailer: Kobry a užovky
Video Trailer: Kobry a užovky
video

Trailer: Kobry a užovky

Nejlepší výkon mezi herečkami podala Alena Mihulová, její Domácí péče nemá, dle poroty, konkurenci. Autorský debut Slávka Horáka jí rolí venkovské ošetřovatelky, která by sama potřebovala opečovávat, po poměrně dlouhé době dopřál větší herecký prostor. Jejím partnerem v dramatu o vyrovnání se s těžkou nemocí i letitostí manželského vztahu je Bolek Polívka. V diváckém hlasování se Domácí péče umístila nejvýše z českých titulů (na pátém místě), zlato ale patří novince oscarového Paola Sorrentina – Mládí, které přijel do Varů představit herec Harvey Keitel.

 

Video Trailer - Domácí péče
video

Trailer - Domácí péče

Domácí péče je také filmem o naději, velká dávka jí nechybí – překvapivě ve srovnání s předchozími příběhy – i v nejnovějším časosběrném dokumentu Heleny Třeštíkové. Snímek, pojmenovaný Mallory, po hlavní hrdince, které se silou vlastní vůle podaří odrazit ode dna závislosti k lepšímu životu pro sebe i svého syna, je vítězem soutěže dokumentů nad 30 minut.

Video Teaser: Mallory
video

Teaser: Mallory

DALŠÍ OCENĚNÉ FILMY: 

 Oceněné filmy v kinech:

  • Bob a stromy – zatím českého distributora nemá
  • Kobry a užovky se už v kinech promítaly, více o nich v recenzi
  • Domácí péče – 16. 7. 2015
  • Mládí – vítěz divácké ceny – 8. 10. 2015
  • Mallory – 23. 7. 2015

Oceněná Iva Janžurová: Takový je život

Cenu prezidenta festivalu na 50. ročníku převzala herečka Iva Janžurová. Na letošních televizních cenách TýTý byla navíc uvedena do Dvorany slávy, odmítá ale brát tato čestná ocenění jako signál ke konci kariéry. „Je to pěkná vzácná chvíle, jen se nesmím přizpůsobit tomu, že je to cena na závěr práce, ráda bych ještě nějaký film natočila,“ přeje si.

Vary ocenily její vážné i komediální herectví. Kachyňův snímek Kočár do Vídně si pro projekci sama vybrala. S komorním dramatem, odehrávajícím se na sklonku druhé světové války, přijela na karlovarský festival už v roce 1966. Vyhrál tehdy hlavní cenu, vzápětí ale skončil v trezoru. „Pro mě to byl nádherný festival, poprvé jsem byla v roli hvězdy,“ vzpomíná.

Video Události v kultuře
video

Karlovarský festival ocenil Ivu Janžurovou

I když psychologicky náročnějších rolí si zahrála víc – například v Petrolejových lampách nebo v Morgianě –, lidé si ji spojují spíše s těmi komediálními. Jako komindu ji ve Varech připomněla veselohra Což takhle dát si špenát. Ivě Janžurové taková herecká rozdvojenost nevadí. „Pláčete, smějete se, takový je život, líbí se mi, že se o něm dá hrát,“ říká.

Více o 50. karlovarském festivalu v naší on-line reportáži nebo speciálu.

Video Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2015
video

Záznam: Slavnostní zakončení 50. KVIFF

Záznam: Slavnostní zakončení 50. KVIFF

50. karlovarský festival rozdal ceny

Úspěch Čechů ve Varech