Společné čtení vytváří pouto mezi rodiči a dítětem

Celé Česko čte dětem. Již od soboty se čte na festivalu ve Zlíně, v pondělí začala týdenní kampaň po celé zemi. Vybízí rodiče, aby pohádku na dobrou noc nepouštěli v televizi, ale raději sáhli po knížce a strávili s dětmi pár minut.
Video Alena Ježková: Děti mohou prožívat příběhy z historie
video

Alena Ježková: Děti mohou prožívat příběhy z historie

Alena Ježková: Děti mohou prožívat příběhy z historie

30/5

Lukáš Hejlík: Čtení je živá a fajn věc

Celé Česko čte dětem

Několikrát týdně čtou dětem asi dvě třetiny českých rodičů. Rozvíjejí tím jejich paměť, představivost i myšlení. Nejmenší čtenáři stále začínají u krtečka a přes Macha a Šebestovou se dostávají k současným autorům, Ivoně Březinové nebo Miloši Kratochvílovi, hitem současnosti je pak Deník malého poseroutky Jeffa Kaneho.

K týdnu čtení se letos připojil i festival ve Zlíně, kde kampaň začala v předstihu již v sobotu. Zahájili ji moderátor a herec Lukáš Hejlík, spisovatelka Alena Ježková nebo herečka Martha Issová. V Broumově se děti zase sešly pod starým dubem, kde jim v klášterní zahradě četl režisér ČT Jakub Hejdánek. Další akce najdete zde.

Kampaň Celé Česko čte dětem má v první řadě upozornit na to, že čtení pomáhá upevňovat pouto mezi rodiči a dítětem. Stačí 20 minut denně. „Ale není to dogma, můžete být s dítětem pět minut, deset minut, půl hodinky. A to dítě ví, že má tu maminku nebo tatínka jenom pro sebe,“ říká koordinátorka projektu Monika Škanderová. Potlesk na konec ať rodiče nečekají, naopak úplné ticho bývá tou největší odměnou.