Litera ocenila Reinerova Básníka i Stančíkův Mlýn na mumie

Knihou roku 2015 cen Magnesia Litera se stala publikace Martina Reinera Básník s podtitulem Román o Ivanu Blatném. Vydalo ji nakladatelství Torst. Kniha, která je výsledkem třicetileté práce, již nasbírala několik významných cen. V nejsledovanější kategorii prózy zvítězil román Petra Stančíka Mlýn na mumie. Vítězové 14. ročníku výročních knižních cen byli dnes večer vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla. Ceremoniál jste mohli sledovat živě na ČT art. Záznam najdete níže v tomto článku.

Martin Reiner se s poezií Blatného potkal jako začínající básník v 80. letech a začal se jeho tvorbou zabývat. Od roku 2000 pracoval na knize o básníkově nevšedním životním příběhu. Vedle mnoha článků a pořadů stál za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Prahy. Za knihu Básník už dostal Cenu Josefa Škvoreckého a zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku. Vítězi hlavní Litery náleží odměna 200 tisíc korun. „Většinou se ty peníze dávají na sirotky, ale já si je nechám,“ vtipkoval Reiner. (Vloni získal nejvyšší ocenění Jiří Padevět díky svému Průvodci protektorátní Prahou, více čtěte zde).

3 minuty
Martin Reiner / Básník - Román o Ivanu Blatném
Zdroj: ČT24

Oceněná próza Petra Stančíka Mlýn na mumie se rozvíjí na atraktivním půdorysu vyšetřování zvláštně provedených a bizarně aranžovaných vražd. Čtivý příběh o pátrání po sériovém vrahovi je situován do staropražských kulis konce 19. století.

2 minuty
Petr Stančík / Mlýn na mumie
Zdroj: ČT24

V kategorii próza pořadatelé vyhlašují šest nominací, dvakrát více než v ostatních. Chtějí tak beletrii pomoci na cestě ke čtenářům. Letos byly ve finále ještě romány Václava Kahudy Vítr, tma, přítomnost a Hany Lundiakové IMAGO Ty trubko!, kniha povídek Petra Pazdery Payna Předběžná ohledání a próza Mileny Slavické Hagibor.

Literu za knihu pro děti a mládež dostala publikace Proč obrazy nepotřebují názvy, která na bohatě ilustrovaném příběhu seznamuje starší školáky s milníky vývoje moderního umění. Vytvořili ji kritik Ondřej Horák a člen skupiny Rafani Jiří Franta.

2 minuty
Ondřej Horák a Jiří Franta / Proč obrazy nepotřebují názvy
Zdroj: ČT24

Cenu za poezii si odnáší editorka a literární kritička Olga Stehlíková se debutem Týdny. Básnický debut, který přináší silnou a celistvou výpověď o naší existenci „tady a teď“, je psán diagnosticky přesným jazykem, ocenila dílo porota Litery.

2 minuty
Olga Stehlíková / Týdny
Zdroj: ČT24

Literu za literaturu faktu dostala kniha Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje, kterou sestavil Zdeněk Hojda se svými kolegy. Podle poroty jde o jednu z vrcholných českých publikací věnovaných dějinám cestování. Autoři poděkovali právě šlechtici Černínovi, „s jehož deníkem jsme strávili sedm krásných let.“

3 minuty
Zdeněk Hojda a kolektiv / Heřman Jakub Černín...
Zdroj: ČT24

Nakladatelským činem roku se stal Akademický atlas českých dějin, který je výsledkem práce kolektivu pod vedením Evy Semotanové a Jiřího Cajthamla. Porota ocenila nesmírně náročnou práci s kartografií: mapy doplňuje zasvěcený výklad souvisejících událostí, třeba politických, hospodářských nebo jazykovědných.

2 minuty
Eva Semotamová a kolektiv / Akademický atlas českých dějin
Zdroj: ČT24

Objevem roku se stal Matěj Hořava s prvotinou Pálenka. Mladý český učitel v drsném prostředí rumunského Banátu zachycuje své myšlenky a zážitky ve dvaačtyřiceti krátkých textech. Knihu za Hořavu, který je prý opět na cestách v cizině, převzal šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík, který tak musel děkovat sám sobě.

1 minuta
Matěj Hořava / Pálenka
Zdroj: ČT24

Na pódium nedorazila ani vítězka ceny za nejlepší blog, mladá herečka Marie Doležalová. Cenu za blog Kafe a cigárko (podívejte se) převzali kamarádi z kapely. Letošní novinka se uděluje na základě hlasování veřejnosti. Vítěz získá 50 tisíc na knižní publikování blogu. Literu za překlad získali Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, kteří z angličtiny převedli soubor básní a kreseb Shela Silversteina Jen jestli si nevymýšlíš.

2 minuty
Překlad knihy Jen jestli si nevymejšlíš
Zdroj: ČT24

Kosmas cena čtenářů připadla Vladimíru Pikorovi a Markétě Šichtařové a jejich ekonomickému thrilleru Lumpové a beránci. Vítězové knižních cen byli vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla. Ceremoniál, který jste mohli sledovat živě na ČT art, uváděli Jiří Havelka a Daniela Písařovicová. NA ZÁZNAM SE PODÍVEJTE ZDE:

VÝSLEDKY Cen Magnesia Litera 2015

Litera za knihu roku

  • Martin Reiner: Básník. Román o Ivanu Blatném (Torst)

Litera za prózu

  • Petr Stančík: Mlýn na mumie (Druhé město)

Litera za literaturu faktu

  • Zdeněk Hojda a kolektiv: Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje (NLN/NG)

Litera za poezii

  • Olga Stehlíková: Týdny (Dauphin)

Litera za nakladatelský čin

  • Eva Semotamová a kolektiv: Akademický atlas českých dějin (Academia)

DILIA Litera pro objev roku

  • Matěj Hořava: Pálenka (Host)

Litera za překladovou knihu

  • Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš (z angličtiny přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, Albatros)

Litera za knihu pro děti a mládež

  • Ondřej Horák, Jiří Franta: Proč obrazy nepotřebují názvy (Labyrint)

Litera za blog roku

Kosmas cena čtenářů

  • Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová: Lumpové a beránci (Akcenta)

VŠECHNY NOMINOVANÉ TITULY NAJDETE ZDE.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Značka Svěrák a Svěrák pořád funguje, říkají tři generace filmařské rodiny

Zdeněk, Jan a František Svěrákovi jsou zástupci tří generací talentovaných filmařů. Vyrůstali v jiné době a prošli si různými zkušenostmi, dva z nich navíc zatíženi nálepkou „syn toho Svěráka“. O filmu i vztazích mluvili jako hosté Interview Speciál.
před 17 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
30. 3. 2025

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025
Načítání...