Tleskot pro Pleskota: ve Světě techniky spojil nejlépe staré s novým

Letos již po jedenácté udělil Klub Za starou Prahu prestižní ocenění za nové architektonické dílo, které harmonicky doplňuje historickou zástavbu v českých městech, a dokonce nově v místě své realizace přináší jednoznačný prospěch, ať už estetický, či provozní. Takové našla porota v roce 2014 ve Světě techniky v Ostravě-Vítkovicích. Budovu, jež je součástí projektu revitalizace areálu Vítkovických železáren, navrhl tým architekta Josefa Pleskota.

Klub Za starou Prahu byl při založení ceny veden snahou odstranit vleklá napětí mezi institucemi památkových úřadů a stávajícím investičním provozem a dokázat, že realizace kvalitní stavby přináší kladný výsledek i v obtížném a přitom hodnotném historickém prostředí našich měst. Do finálového klání se letos probojovalo šest staveb.

Velmi výstředním způsobem působí novostavba laboratoří Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v pražské Kolejní ulici. Amoeba stavby, nazývané podle tvaru trefně „květák“, doplňuje kontrastně původní konzervativní klasické stavby instituce a na její zadní straně vytváří nečekaný objekt. Autory stavby jsou Kateřina Zochová a Ivan Šrom.

Laboratoře Ústavu organické chemie a biochemie AVČR
Zdroj: Klub Za starou Prahu/Rostislav Švácha

Brněnský architekt Tomáš Pilař dotvořil prostředí půvabného předměstského Burianova náměstí v Brně-Žabovřeskách stavbou polyfunkčního domu s obchody, ateliérem a byty a dosáhl výrazově dokonalé harmonie s místem nejen proporčně, ale také střízlivou, cudnou a přitom zcela soudobou realizací.

Polyfunkční dům na Burianově náměstí v Brně-Žabovřeskách
Zdroj: Klub Za starou Prahu/Rostislav Švácha

Nově upravenou Květnou zahradu, jednu z perel historické Kroměříže a současně památku UNESCO, doplňuje decentní, křehký pěstebný skleník. Svými rozměry, tvarem i použitými moderními detaily vstupuje do prostředí jako zcela samozřejmý prvek. Dílo se zdařilo architektům Antonínu Novákovi, Petru Valentovi a Eduardu Štěrbákovi.

Pěstební skleník v Květné zahradě v Kroměříži
Zdroj: Klub Za starou Prahu/Rostislav Švácha

Miláčkem poroty se stal nenápadný, a přesto provokující malý dřevěný kiosk s občerstvením v Zámecké zahradě v Jičíně, dnes vyhledávaném a frekventovaném městském parku. Práce s dynamikou drobné stavby, její umístění i provedení vytvářejí vtipný akcent, kontrastující s usedlým konceptem klasického zámeckého prostoru. Kiosk je dílem Radka Květa a Jiřího Zrzavého.

Dřevěný kiosk v Zámecké zahradě v Jičíně
Zdroj: Klub Za starou Prahu/Rostislav Švácha

Styl a podoba původních baťovských továrních staveb ve Zlíně se promítl i na tváři oceněného tamního Laboratorního centra Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati. Architekt Vladislav Vrána se svým týmem navíc nepodlehl velikášskému lákání postavit zde další vysokou stavbu, k čemuž by rozměry okolních staveb takřka ponoukaly, ale vybudoval úměrnou, klasickou stavbu zcela lidského měřítka. Nebezpečí přímé kopie původního a zde převládajícího firemního architektonického stylu odstranil skvělou prací s okenním systémem.

Laboratorní centrum technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně
Zdroj: Klub Za starou Prahu/Rostislav Švácha

Naprostou většinu hlasů získala vítkovická realizace Světa techniky, volně citující některé tvůrčí postupy slavného německého architekta předhitlerovského období Mendelsohna. Rozměrná stavba tvarově, materiálově i proporčně doplňuje postupně revitalizovaný areál Vítkovických železáren, posouvá jeho výraz vítaným směrem a při vší možné harmonii vytváří určitě precedent ke stanovení dalšího směru uvažované (a probíhající) rozsáhlé přestavby a modernizace. Skvělé dílo vyprojektoval tým architekta Josefa Pleskota.

"Důvodem intervence v Dolní oblasti Vítkovice je, aby nezůstala jen esence vjemu industriálního stáří, ale aby se do tohoto prostředí dostal nový život. Ve Světě techniky jsme chtěli už budovou prvoplánově sdělit, o co v ní půjde. Na zrcadlové fasádě, která je 120 metrů dlouhá a 12,5 metru vysoká, se proto zrcadlí v polovině příroda a v polovině industriální konstrukce, které v blízkosti jsou. Aby si každý vnímavý člověk mohl uvědomit, z čeho náš pokrok, věda, výzkum a vůbec průmysl pochází - tedy z prozkoumané přírody." /architekt Josef Pleskot/ 

Za Svět techniky dostal Pleskot loni už cenu Architekt roku. Budova byla také nominována na Stavbu roku a vyslána do mezinárodní soutěže o Cenu Ludwiga Miese van der Rohe.

8 minut
Josef Pleskot: Svět techniky zrcadlí přírodu, z níž pokrok vychází
Zdroj: ČT24

Letošní nominovaná díla opět dokazují pestrost vstupů nových děl do původně uzavřených historických celků a nově přinášejí signál o probouzející se investiční aktivitě vysokoškolských institucí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Útok na Kapitol inspiroval deskovou hru i Zeď hanby

V newyorském Brooklynu přibyla velkoformátová malba s názvem Zeď hanby. Má lidem připomínat zločiny spáchané v lednu 2021 příznivci Donalda Trumpa při útoku na Kapitol. Tehdejší bezprecedentní události a Trumpovu reakci na ně satirizuje i třeba bronzové lejno ve Washingtonu nebo rozměrná desková hra, kde o osudu americké demokracie rozhoduje kostka a hráči.
před 10 hhodinami

Bach a příbuzní. Letní slavnosti staré hudby pozvaly hudební rody

Hudební festival Slavnosti staré hudby začíná 17. července koncertem, který připomene Johana Sebastiana Bacha a jeho široké příbuzenstvo. Festivalová dramaturgie má letos v hledáčku právě významné hudební rody. Jejich skladby budou znít opět v různých pražských historických prostorech.
před 16 hhodinami

Konec odmlky kvůli invazi na Ukrajinu. Nětrebková koncertuje v USA, Gergijev v Itálii

Dirigent Valerij Gergijev vedl Mnichovskou filharmonii, sopranistka Anna Nětrebková zpívala v Metropolitní opeře v New Yorku. Oba přední ruští umělci klasické hudby o prestižní spolupráce přišli po únoru 2022 kvůli nedostatečnému odsouzení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Nětrebková ale nedávno opět vystoupila v USA, Gergijev chystá návrat na Západ na hudebním festivalu v Itálii, což Julija Navalná, vdova po kritikovi Putinova režimu, považuje za „dárek diktátorovi“.
před 18 hhodinami

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland v Belgii pouhé dva dny před zahájením jedné z největších akcí elektronické hudby na světě. V noci na čtvrtek to uvedly stanice BBC News a agentura AFP s odvoláním na organizátory. Příčina požáru je nejasná, nikdo nebyl zraněn.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Začínají Colours of Ostrava, čekají Stinga či Iggyho Popa

Multižánrový festival Colours of Ostrava přivítá mezi 16. a 19. červencem v areálu Dolní oblast Vítkovice více než sto vystupujících. Hlavními hvězdami dvaadvacátého ročníku budou Sting, The Chainsmokers, Iggy Pop nebo kapely Justice a Snow Patrol.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Herec by o sobě měl umět dát vědět, říká castingová režisérka

Vedle režisérů, kameramanů, scenáristů a producentů má na úspěchu filmu velký podíl také castingový režisér. Jeho úkolem je například najít takové herce, kteří budou zářit i v malých rolích. „Patří k herecké profesi, aby herec o sobě uměl dát vědět,“ říká v rozhovoru s Jolkou Krásnou castingová režisérka Kateřina Oujezdská, stojící za databází profesionálních herců Actorsmap.
15. 7. 2025

„Naši chlapci“ vyvolávají v Polsku debaty. Za války sloužili u Němců

Rozruch v Polsku vyvolala první výstava o Polácích a Kašubech z okolí Gdaňska, kteří byli za druhé světové války donuceni sloužit v německé armádě a válečném námořnictvu. Výstavu nazvanou Naši chlapci zkritizoval prezident i ministr obrany. Muzeum Gdaňska, které expozici pořádá, se ohradilo proti nespravedlivým a povrchním soudům, uvedl list Gazeta Wyborcza.
15. 7. 2025

Nový Potter dostal čarodějnickou uniformu

Začalo natáčení seriálu Harry Potter, který má fanouškům přinést podrobnější adaptaci bestselleru J. K. Rowlingové. Produkce při té příležitosti zveřejnila první fotografii Dominica McLaughlina, tedy seriálového čarodějnického učně, v kostýmu.
15. 7. 2025
Načítání...