Dokumentární detektivka Ztracená dovolená vstupuje do kin

Praha - Režisérka Lucie Králová se pokusila zjistit, zda je možné mezi více než šesti miliardami lidí vypátrat podle fotografií šest mužů, kteří ztratili své nafocené vzpomínky z dovolené. Své pátrání pečlivě zdokumentovala ve snímku, který získal od mezinárodní poroty Cenu za nejlepší dokument na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Prvotní impulz k pátrání vzešel od českého cestovatele, který před lety ve Švédsku našel v kontejneru špinavý kufr. Jeho jediným obsahem byla igelitová taška s 22 nafocenými negativy, z kterých vzniklo 756 fotografií šesti neznámých turistů. Pro režisérku a scénáristku Lucii Královou, která ve stejné době plánovala na FAMU absolventský film o masovém turismu, se pátrání po neznámých mužích, pravděpodobně Číňanech, stalo výzvou. Se svým filmovým štábem více než tři roky pátrala po těchto osobách napříč kontinenty, aby jim vrátila jejich ztracené vzpomínky.

„Náš film pátrá nejen po šesti konkrétních Číňanech z fotografií, ale i po povaze současného člověka, po tom, co všechno lze z takových fotek vyčíst,“ uvedla režisérka. „Nevěděli jsme, jak film začít, a do poslední chvíle jsme ani netušili, jak dopadne. Příběh se v průběhu pátrání neustále vyvíjel,“ dodala.

Štáb, který se proměnil v detektivní jednotku, využil nejrůznějších metod: zřídil internetové stránky s nalezenými fotografiemi, uspořádal jejich výstavu v galerii Mánes, spolupracoval s kriminalisty, soukromým detektivem,předními českými sinology, oslovil Interpol, a dokonce i kartářky a jasnovidce. Filmařům se povedlo odhalit mnohá místa, na kterých se tajemní Číňané vyfotografovali, a vydali se po jejich stopách do Německa, Skandinávie i daleké Číny. Do příběhu zasáhla dokonce i čínská televize.

Snímek udržuje diváky po celou dobu v napětí. Stejně jako tvůrci sami nevěděli, kam jejich pátrání dospěje, nedozví se to do poslední chvíle ani divák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánovčera v 15:08

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...