Dokumentární bajka Mír s tuleni vstoupila do kin

Praha - Mladý český režisér Miloslav Novák natočil celovečerní dokumentární bajku Mír s tuleni. Dokument se pokouší postavit nerovný vztah lidí k živé přírodě do širších souvislostí. Současné záběry doplnili tvůrci mimo jiné staršími záběry lovců tuleňů, rozhovory s pamětníky, významnými českými přírodovědci a filozofy

Režisér čerpal ze dvou známých zvířecích příběhů. Inspiroval jej osud tuleně Odyssea, který byl v 50. letech minulého století pro pobavení vypuštěn do slavné římské fontány di Trevi, a lachtana Gastona, který po povodních v roce 2002 uplaval z pražské zoo. Podle tvůrců spolu tyto dvě události souvisejí víc, než se na první pohled zdá.

„Chtěli jsme natočit přírodopisný film a nakonec je z toho přírodopisný film o lidech,“ glosuje výsledek režisér. Na příkladu tuleně středomořského, kdysi nejhojněji se vyskytujícího zvířete na středomořském pobřeží od Španělska až po Turecko, snímek ukazuje, jak se mění člověk i prostředí kolem něj. Dnes je totiž tento kriticky ohrožený savec zahnán daleko od břehů. Místo něj jsou pláže obsypány opalujícími se turisty. Zato lachtan je stále k dispozici nejen v zoologických zahradách, ale třeba také v Africe, kde si ho s průvodcem za pár dolarů zájemci mohou třeba i ulovit.

Filmaři, které doprovází i známý režisér Emanuele Coppola, se vydávají po stopách obou druhů zvířat. Uskuteční několik neúspěšných pokusů najít poslední exempláře tuleně středomořského, za lachtany se vypraví až do jižní Afriky. Především se však snímek odehrává v Itálii, kde se tvůrci setkají s vášnivými přírodovědci, kteří svůj život zasvětili právě zkoumání tuleňů.

Název Mír s tuleni je parafrází na Čapkův román Válka s mloky. Citace ze stejnojmenné rozhlasové hry také celý film provázejí.