Recenze: Agnostic Front – králové newyorského hardcoru v Praze

Praha -  Klub Abaton zažil další večírek pro náročné posluchače. Do Prahy zavítala americká "hardcore drtička" Agnostic Front, spolu s Belgičany Do or Die a kalifornskými Hoods.

„Agnostic Front jsou nepochybnými králi newyorské hardcore scény. Pokud potřebujete důkaz, je to vše zde,“ říká Joey Jordison ze skupiny Slipknot o posledním live DVD Agnostic Front. Pražské vystoupení jeho slova potvrdilo.

Jako první z ostrého trojlístku vystoupili lehce metalcoroví Do or Die. Dvojice vokalistů čile spolupracovala na drcení ušních bubínků všech přítomných, při jejich agresivním vystoupení se dokonce vytvořil zárodek circle pitu (specifický způsob skupinového užívání na core-metalových koncertech). Do or Die mimojiné odehráli i bojovně laděnou skladbu „Die for One Die for All“ z jejich letos vydané desky. Druhá předkapela Hoods opět nabídla bohatou porci „skočného“ hardcoru.

Od prvního okamžiku, kdy se na pódiu objevili Agnostic Front, zavládlo davové šílenství. V čele s kousky z poslední desky (například hymna „For My Family“ nebo titulní „Warriors“) nabídli Američani davu celkem dvacet dva skladeb. Po celou dobu trvání koncertu ani na sekundu nepolevili z nastaveného tempa. Atmosféra podle očekávání vygradovala ve stage diving (skákání fanoušků po hlavě z pódia do publika). Po odeznění skladby „Addiction“ a následném odchodu skupiny si žádostivý dav muzikanty přivolal zpět a ti se jim odvděčili dvouskladbovým přídavkem.

Bohatá histrie této kapely sahá až do roku 1982, Agnostic Front stáli u raných počátků metalového hardcore stylu. Nejvýraznějšími postavami kapely jsou technicky nadaný kytarista Vinnie Stigma a ostřílený vokalista Roger Miret. Pojetí hardcore hudby spočívá v charakteristickém zpěvu, drsných textech a úderném projevu zainteresovaných hudebníků. Lidé náležící do jádra hardcore komunity tento styl neberou jen jako hudbu, ale zároveň jde o způsob života - což se dá říct i o koncertech takto laděných kapel. Agnostic Front se svou autentičností a kultovním statusem od ostatních hardcore skupin trochu liší.