Madonna vyjela do světa, Praze ale nezazpívá

Cardiff (Velká Británie) - Jedna z ikon americké pop-kultury, zpěvačka Madonna, zahájila 23. srpna ve velšském Cardiffu své osmé světové turné nazvané Sticky & Sweet Tour. V sérii osmačtyřiceti koncertů k nové, jedenácté desce Hard Candy navštíví Evropu, Severní a Jižní Ameriku, jedná se o i koncertech v Asii. V Praze ale tentokrát nezazpívá. Madonna s sebou veze velkolepou show a za předpokládanou vysokou ekologickou zátěž kvůli tomu zpěvačku kritizovala mnohá britská média.

Podle nich se totiž královna popu chová v rozporu se svými výzvami k ochraně životního prostředí. Podle deníku Daily Mail zpěvačka jen kvůli cestování soukromým letadlem vyprodukuje během turné přes 1600 tun oxidu uhličitého (CO2), který patří mezi příčiny globálních změn klimatu. Stejné množství CO2 vytvoří podle deníku 160 průměrných Britů za rok. Madonna přitom na loňském koncertu Live Earth pod patronátem bývalého kandidáta demokratů na amerického prezidenta, kterým byl Al Gore, prohlašovala, že se chce chovat zodpovědně k životnímu prostředí, k čemuž vyzvala i své posluchače.

Demokratům i boji proti ekologickým změnám vyjádřila podporu i tentokrát. Během koncertu na cardiffském stadionu Millenium se na plátně objevily záběry válek a globálních změn klimatu. Následovala fotografie Adolfa Hitlera, zimbabwského diktátora Roberta Mugabeho a nakonec republikánského kandidáta na prezidenta USA Johna McCaina. Naopak v další sekvenci obrázků se vedle sebe objevil John Lennon, Al Gore a nakonec McCainův demokratický soupeř Barack Obama.

Turné nabídne hip hop i cikánské melodie

Celá show, jejíž natrénování trvalo přes 650 hodin, má být rozdělena do čtyř sekcí. Madonna se v úvodu představí ve stylu noblesních 20. let v šatech od Givenchyho, druhá část nabídne hiphopový styl New Yorku 80. let. Madonna chystá pro posluchače i cikánské rytmy a celý koncert vyvrcholí melodiemi ve stylu dance. Zazní například singl Candy Shop z posledního alba, Music, La Isla Bonita ve zmíněném cikánském aranžmá nebo poslední hit 4 Minutes.

Madonna s sebou poveze Swarowského křišťál za milion liber, tři a půl tisíce kusů oblečení pro sebe a vystupující. Doprovodí ji personál čítající dvě stě padesát členů. Česku svůj velkolepý koncert ale nepředvede. Fanoušci ji živě uvidí nejblíže v Berlíně 28. srpna a ve Vídni 23. září.

Předchozí Madonnino turné k desce Confessions of the dance floor z roku 2006 se stalo finančně nejúspěšnější koncertní šňůrou ženského interpreta všech dob. Byly na něj prodány lístky za 195 milionů dolarů (asi 3,2 miliardy Kč). Součástí turné byly i dva koncerty v pražské Sazka Areně (nyní O2 Areně), každý z nich navštívilo na 18 000 diváků.