Česká sezona v Edinburghu 2008 slavila neočekávaný úspěch

Edinburgh - 25. srpna ve skotském Edinburghu skončil jeden z největších světových festivalů divadla a performance Edinburgh Festival Fringe. Letos poprvé se v jeho rámci uskutečnil projekt Česká sezona, během něhož se mezinárodnímu publiku v deštivém Skotsku představilo pět souborů z České republiky.

I když letošní akci navštívilo méně diváků než v minulosti, česká divadla se podle Jakuba Vedrala z agentury ART Prometheus naopak těšila velkému zájmu publika, odborné veřejnosti i divadelních producentů. Česká představení navštívilo 7500 diváků a recenze vyšly i v britských celostátních denících.

Poprvé se v Británii představilo režijní duo Skutr s inscenací Plačky, soubor Adriatik s představením Polaris, taneční skupina DOT504 s inscenací Holdin' fast a brněnské divadlo Neslyším s pohádkami pro děti Pat&Mat na motivy seriálu …A je to! a Jabloňová panna.

Na festival se s novinkou Phantomysteria vrátil i ruský soubor, který se usadil v Praze, Teatr Novogo Fronta. Před dvěma lety zde mimo jiné získal prestižní cenu The Scotsman Fringe First Award za „nový přístup a vynikající jevištní počin“.

Představení Plačky souboru Skutr bylo mezi nominovanými na prestižní Total Theatre Award. Adriatik byl zase vybrán z 245 kandidátů mezi pět nejlepších souborů, které obdržely cenu časopisu Total Theatre. A představení Holdin' Fast tanečního souboru DOT504 bylo při udílení prestižních cen Total Theatre Award vyhlášeno jako jedno ze čtyř nejlepších.