16. ročník festivalu začne v Praze 26. března a skončí zde 3. dubna předáním Ceny české kritiky Kristián. Prvním ohlášeným hostem, který by měl osobně uvést svou retrospektivu v tradičním Kině osobností, je režisér Wim Wenders. Autor snímků Buena Vista Social Club nebo Nebe nad Berlínem představí i svůj nejnovější snímek Přestřelka v Palermu.
Francouzská nová vlna bude slavit
Festival dále přinese přehlídku současné dánské kinematografie, retrospektivu francouzské nové vlny, která slaví půl století od svého začátku, a česká filmová kritika udělí na závěrečném večeru vedle Ceny Kristián takénovou cenu za nejhorší film. „Nechci, abychom cenou, pro kterou zatím hledáme jméno, někoho uráželi,“ uvedl Fenič s tím, že po zrušení Plyšového lva takové popíchnutí českým filmařům chybí. Novinkou letošního ročníku bude titulkovací zařízení v každém sále, díky němuž nebudou festival provázet fronty na sluchátka.
Krize dolehla i na festival
Febiofest je z větší části hrazený ze soukromých prostředků. Jeho generální partner ovšem podle Feniče výrazně snížil svůj sponzorský příspěvek a nové partnery pořadatelé nenašli. Festivalu velmi pomohl Státní fond na podporu kinematografie a Fenič spoléhá také na pomoc ministerstva kultury. Informace o tom, zda akci podpoří Hlavní město Praha v jeho žádosti o grant, zatím pořadatelé nemají. Fenič uvedl, že po opakovaných žádostech o zvýšení svou pomoc Praha v minulých letech naopak snížila.
Po pražské přehlídce bude následovat několik regionálních ozvěn (Brno, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Liberec, Hradec Králové a České Budějovice) a samostatná slovenská část. Návštěvnost loňského ročníku v České republice dosáhla přes 124 tisíc návštěvníků, dalších 14 tisíc lidí vidělo slovenskou část Febiofestu.