Jeana-Louise Trintignanta lze v těchto dnech potkat v pražských ulicích

Praha - Do české metropole přijel slavný francouzský herec Jean-Louis Trintignant, aby svou přítomností podpořil Týden současného francouzského divadla. Herec dnes večer přednese v Divadle Komedie Prévertovy básně. Na zítřek přislíbil návštěvu Francouzského institutu, kde ve dnech 8. až 10. dubna proběhne přehlídka jeho filmů. Mezi pěti tituly bude například Lelouchův slavný snímek Muž a žena z roku 1966, jehož promítání bude francouzská hvězda přítomna, či Truffautův příběh Konečně neděle! z první poloviny 80. let.

Jean-Louis Trintignant natočil více než 130 filmů. Poprvé stál před kamerou v roce 1955, ale výrazně na sebe upozornil až filmem A Bůh stvořil ženu, kde se objevil po boku Brigitte Bardottové.

„Z těch filmů, co jsem natočil mám nejraději Bertolucciho Konformistu, potom Moje noc s Mode Erica Rohmera a taky Muže a ženu. Rád bych ještě něco natočil, i když divadlo mě zajímá mnohem víc. Snad najdu nějaký scénář, který by se mi líbil,“ řekl během pražského přivítání francouzský herec.

Podle Ivy Dubské z francouzského velvyslanectví budou všechny snímky přeloženy do češtiny, vstupenky na jednotlivá představení se prodávají po 70 korunách.

Týden současného francouzského divadla se bude věnovat i specifickým možnostem divadelního žánru, propojením mezi divadlem a poezií, divadlem a filmem, divadlem a románem. K akci se připojila řada českých divadelních scén, které v týdnu od 3. do 11. dubna uvedou více než třicet inscenací francouzských dramatických textů.

„Letošní druhý ročník nabídne veřejnosti divadelní představení, filmy, čtení a také setkání se známými herci,“ řekla Kateřina Nevečeřalová z Francouzského institutu. Kromě osmasedmdesátiletého Trintignanta přijala pozvání například herečka Christine Vézinetová a režisér José Cano Lopez.

Francouzská dramatika se objeví například na scénách Národního divadla v Praze, v Divadle Na zábradlí, ve Viole, Studiu Ypsilon, na Vinohradech, na Jezerce a v Divadle pod Palmovkou. Mimo Prahu pak v Brně, Plzni, Olomouci, Kladně, Českých Budějovicích a Ostravě.

Anouk Aimeé, Jean-Louis Trintignant
Anouk Aimeé, Jean-Louis Trintignant
Více fotek
  • Anouk Aimeé, Jean-Louis Trintignant zdroj: Francouzský institut http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/788/78785.jpg
  • Jean-Louis Trintignant ve filmu Konformista zdroj: Francouzský institut http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/788/78788.jpg