„Sympozium je míněno jako obohacení kulturního programu Pražského hradu. Vychází to tak trochu z historické tradice, protože prakticky od 10. století kameníci často přímo v areálu Pražského hradu kámen opracovávali. Pokud se týká témat, komise vybírala z devíti předložených návrhů a tyto tři – Struktura, Medúza a Postava, se jí zdály nejlepší,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 Petr Chotěbor z odboru památkové péče KPR.
„Účast na takovém sympoziu je prestižní, myslím, že nikdo by neodmítl. Když mi byla nabídnuta možnost zde být, neváhal jsem ani minutu. Už jenom ta atraktivita prostředí, nádech historie, navíc tady vznikne pod našima rukama dílo, které se postaví vedle těch všech historicky známých, hodnotných a starobylých památek, to je k nezaplacení,“ řekl ke své účasti absolvent SPŠ Kamenické a sochařské v Hořicích Pavel Moravec.

Reportáž Petra Koubka
Dokončená díla v pátek 16. října 2009 vyhodnotí odborná komise; nejlepší dílo se může stát součástí trvalé výzdoby Pražského hradu. Vystavena však budou všechna díla, a to v arkádách pod zahradou Na Baště po dobu jednoho roku do konání dalšího ročníku sympozia.
Sympozium pořádá Správa Pražského hradu ve spolupráci s Odborem památkové péče Kanceláře prezidenta republiky, Střední průmyslovou školou kamenickou a sochařskou v Hořicích a firmami spolupracujícími s Pražským hradem v oblasti dodávek kamene nebo kamenických prací. Nad sympoziem převzala záštitu manželka prezidenta republiky, paní Livia Klausová.
