Pražský hrad, struktura, medúza, postava a sochařské dláto

Praha – Pražský hrad nabízí návštěvníkům od 12. do 16. října první ročník sochařského sympozia. Na Střelnici u Míčovny Pražského hradu mají návštěvníci možnost v době od 10.00 do 18.00 hodin vidět při práci tři týmy mladých kameníků a kamenosochařů, kteří zde dokončují díla na témata Struktura, Medúza a Postava. Mladí kameníci a kamenosochaři pracují se sliveneckým mramorem, kamenem, který má v architektuře Pražského hradu tradici a důležité postavení. Cílem sympozií je vytvořit mezi mladými kameníky zájem o Pražský hrad a získat je k pozdější spolupráci při konzervaci a restaurování jeho rozsáhlých kamenických a sochařských památek.

„Sympozium je míněno jako obohacení kulturního programu Pražského hradu. Vychází to tak trochu z historické tradice, protože prakticky od 10. století kameníci často přímo v areálu Pražského hradu kámen opracovávali. Pokud se týká témat, komise vybírala z devíti předložených návrhů a tyto tři – Struktura, Medúza a Postava, se jí zdály nejlepší,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 Petr Chotěbor z odboru památkové péče KPR.

„Účast na takovém sympoziu je prestižní, myslím, že nikdo by neodmítl. Když mi byla nabídnuta možnost zde být, neváhal jsem ani minutu. Už jenom ta atraktivita prostředí, nádech historie, navíc tady vznikne pod našima rukama dílo, které se postaví vedle těch všech historicky známých, hodnotných a starobylých památek, to je k nezaplacení,“ řekl ke své účasti absolvent SPŠ Kamenické a sochařské v Hořicích Pavel Moravec.

Video Reportáž Petra Koubka
video

Reportáž Petra Koubka

Dokončená díla v pátek 16. října 2009 vyhodnotí odborná komise; nejlepší dílo se může stát součástí trvalé výzdoby Pražského hradu. Vystavena však budou všechna díla, a to v arkádách pod zahradou Na Baště po dobu jednoho roku do konání dalšího ročníku sympozia.

Sympozium pořádá Správa Pražského hradu ve spolupráci s Odborem památkové péče Kanceláře prezidenta republiky, Střední průmyslovou školou kamenickou a sochařskou v Hořicích a firmami spolupracujícími s Pražským hradem v oblasti dodávek kamene nebo kamenických prací. Nad sympoziem převzala záštitu manželka prezidenta republiky, paní Livia Klausová. 

Sochařské sympozium na Pražském hradě
Sochařské sympozium na Pražském hradě