Bob Dylan dnes pošesté

Praha - Legendární americký hudebník Bob Dylan dnes zahraje v pražské O2 areně. Jedna z nejvlivnějších postav světové hudby 60. let se do Prahy vrací po pěti letech, před dvěma lety Dylan vystoupil v ostravské ČEZ Areně. Letos devětašedesátiletý zpěvák a kytarista pravděpodobně zahraje bez předkapely. Podle pořadatelů bývá jeho repertoár neznámý, Dylan se vždy až na poslední chvíli rozhoduje, co vlastně bude hrát. Často to prý netuší ani jeho doprovodní hudebníci.

Od svého posledního představení v České republice stihl Dylan vydat tři alba, třídiskové Tell Tale Signs (2008), baladickou desku Together Through Life (2009) a loňské album vánočních písní Christmas In The Heart. Je ovšem nanejvýš pravděpodobné, že na pražském koncertě z nových CD zazní naprosté minimum. Páteř koncertního programu jeho „nekonečného turné“ již dlouhé roky tvoří především písničky z 60. let a zpěvákova následného „elektrického“ období.

Dylan se narodil jako Robert Allen Zimmerman v americké Minnesotě v židovské rodině s kořeny v carském Rusku. Jeho první láskou se stalo country,  proslavil ho ale folk a blues. Jeho asi nejslavnější hit Like a Rolling Stone a vrcholná alba Highway 61 nebo Revisited ale spadají do let šedesátých, tedy doby, kdy od folku přechází k rockové muzice.

Video Legendární písničkář opět v ČR
video

Legendární písničkář opět v ČR

Dylan je držitel i významných „nehudebních“ ocenění

Za 50 let tvůrčího života napsal Dylan přes 500 písní a prodal více než 74 milionů kopií svých alb. Hrál v několika filmech a získal ceny Grammy, Zlatého glóbu a Oscara. Opakovaně ho nominovali na Nobelovu cenu za literaturu a jako první rockový hudebník v historii má i Pulitzerovu cenu za vliv svých textů na americkou kulturu. V roce 1982 byl uveden do Síně slávy skladatelů, o šest let později do rokenrolové síně slávy. Českým fanouškům se Dylan poprvé představil v roce 1994 a pak ještě čtyřikrát. Ročně odehraje zhruba 100 koncertů.