Český lev tančí a zpívá

Praha – „Aby to vypadalo lehce, tak se to musí pořádně nacvičit, věnovat tomu hodně času a energie. My tomu hodně času a energie věnujeme a věříme, že to bude vypadat lehce, svižně, plynule, zábavně, hezky a že všichni odejdeme s úsměvem na rtech a nejlépe zamilovaní,“ zve ke sledování slavnostního předávání Českých lvů za rok 2010 moderátor večera Jan Budař. Osmnácté ceny České filmové a televizní akademie se udělují od 20:00 v pražské Lucerně. Ceremoniál v přímém přenosu od 20:00 zprostředkuje ČT1 i web ČT24.

Pro Budaře, který je sám majitelem čtyř lvů (dvou za Nudu v Brně – scénář a výkon v hlavní mužské roli, a dvou za vedlejší role v Mistřích a Václavovi), není dnešní večer první „lví“ moderátorskou zkušeností. Uvádět filmové ceny si zkusil už loni při nominačním večeru. Pořadatelé dnešního ceremoniálu se rozhodli využít toho, že Budař je kromě herce a moderátora také hudebníkem a ani tanec mu není docela cizí.

„Přemýšleli jsme, jak letos lvy pojmout. Nakonec jsme si říkali, že by mohli být ve znamení hudby a tance. Propojili jsme téma i s nominačním večerem. Zatímco na něm se objevili herci, kteří občas zpívají, v hlavním večeru se naopak objeví celá řada pěveckých hvězd, které občas hrají ve filmu,“ prozradil předseda ČFTA Petr Vachler.

Video Jan Budař o přípravě Českého lva
video

Jan Budař o přípravě Českého lva

Kdo netančí, není lev

Tanec by měl uvádět každou kategorii, a i proto se na pódiu Lucerny místo obvyklých hostesek letos objeví taneční skupina The Pastels. „Budou součástí večera a já, protože jsem tanečník-amatér, se zapojím tu a tam a budu se snažit, abych byl s profesionály co nejvíce synchronní,“ dodal Budař.

K tématu tance prý Vachlera inspiroval Jan Švankmajer. „Kdysi řekl, že hudba do filmu nepatří, protože když jdete po ulici, také tam nehraje hudba. To má sice svou logiku, ale v historii českého filmu vznikla celá řada legendárních písní a byla by škoda je zapomenout. Hudba má tudíž v českém filmu své neoddiskutovatelné místo a k ní patří i tanec. No, a vzhledem k hudebnímu i tanečnímu nadání Jana Budaře se nabízelo hudební téma využít a okořenit ho tanečními výstupy,“ uzavírá Vachler. Ten si, letošním večerem počínaje, chce vždy přizvat ke spolupráci na koncepci závěrečného večera nějakého dalšího tvůrce. Letos jím je držitel Českého lva za snímek Protektor, režisér Marek Najbrt.

Dostane lev k plnoletosti Pouta? 

Pořadatelé nezapomínají ani na to, že Český lev osmnáctým ročníkem vstupuje do plnoletosti. Křišťálové sošky vítězům jednotlivých kategorií tak budou trochu rekapitulačně předávat nositelé tohoto filmařského ocenění. Mezi nimi by měla být například první držitelka lva za herecký výkon Jiřina Bohdalová, první držitel za výkon ve vedlejší roli Jiří Lábus anebo čtyřnásobný krotitel Českých lvů Ivan Trojan.

Komu z herců nebo tvůrců sošky předají, se diváci dozvědí pochopitelně až po osmé večer. ČFTA se letos snaží zvýšit napětí před finále, v každé kategorii proto bylo vyhlášeno pět nominací místo tří, jak tomu bylo dosud. Během závěrečného ceremoniálu budou nominace nejprve zúženy na první tři příčky a pak teprve vyhlášeni vítězové.

0Z jednadvaceti loňských hraných filmů se aspoň jedné nominace dočkalo deset snímků. K favoritům patří Pouta (třináct nominací) a Občanský průkaz (jedenáct nominací), které se vracejí do temných let normalizace. Po sedmi nominacích má road movie Roberta Sedláčka Největší z Čechů a dobrodružná fantasy Jana Svěráka Kuky se vrací. Se šesti nominacemi do hlavního večera vstoupí historické drama Habermannův mlýn, pět nominací má psychologické drama o rodičích a dětech Mamas & Papas. Bez šance ale nejsou ani divácké hity jako Ženy v pokušení nebo Kajínek. Za zmínku stojí, že většina z nominovaných filmů vznikla s přispěním České televize.