Sluha dvou pánů na ČT i na DVD

Praha – Inscenaci Sluha dvou pánů uvádí Národní divadlo už sedmnáctým rokem. V titulní roli exceluje Miroslav Donutil, který se do věčně hladového sluhy Truffaldina převtělil už téměř 470krát. V komedii Carla Goldoniho hrál i v den svých šedesátin 7. února. Česká televize připomíná životní jubileum herce mimo jiné uvedením této inscenace v režii Ivana Rajmonta dnes od 20:20 na ČT2.

„Každá inscenace je vlastně jiná, hrajeme to stále jako poprvé, protože se diváci mění. Samozřejmě, že únava za ta léta a postupující věk hrají roli. Diváci jsou mým dalším partnerem, a protože se na ně těším a neznám je, tak na ně nemohu být připraven,“ uvedl herec před svým narozeninovým představením.

Premiéra dnes už legendární inscenace Národního divadla se konala 22. září 1994. Komedie se okamžitě stala událostí divadelní Prahy a hraje se dodnes. A zatímco v mnoha rolích se už obsazení změnilo, Truffaldino je stále tentýž. „To, co charakterizuje výkon Mirka Donutila na našem televizním záznamu, je především úžasná energie, hravost, ale i ukázněnost, s níž prochází celým představením,“ upozornil šéfdramaturg středečních divadelních večerů na Dvojce Ondřej Šrámek.

Donutil dostal k šedesátinám záznam

Goldoniho Sluha dvou pánů je stále na několik měsíců dopředu vyprodán. V září 2008 trumfl v počtu repríz rekord české první scény, který dosud držela Örkényho Kočičí hra s Danou Medřickou v hlavní roli s 403 reprízami.

Národní divadlo Donutilovi k šedesátinám nadělilo v pořadí už druhý záznam inscenace Sluha dvou pánů. Režisér Roman Prorok zařadil na tento nosič jako bonus dokument o zákulisí inscenace. Využil v něm ukázek z prvního záznamu, který vznikl v roce 2000 (a který dnes ČT uvede), a porovnal tehdejší podobu inscenace s tou současnou.

Miroslava Donutila připomene Česká televize také návratem komediálního triptychu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem – v neděli 20. února od 20:00 uvede první program povídky odehrávající se v lázních: Prst a prstýnek, Mistr a Vražedné překvapení, a v neděli 27. 2. povídky na téma sázky: Armando, Šerif a Kapitán.

Křest DVD Sluha dvou pánů
Zdroj: Národní divadlo