Dokumentární filmy, vyrobené v období od 1. ledna 2010 do 30. dubna 2011, mohli režiséři nebo producenti přihlašovat do konce dubna. Některé už prošly českou distribucí, některé jsou ale zcela nové. „Těžko u přihlášených filmů hledat jeden společný trend, jsou tak různorodé, jak různorodá jsou témata českých dokumentaristů,“ uvedla scenáristka a novinářka Irena Hejdová, členka pětičlenné poroty. "Velmi mě však potěšilo, že řada z nich je velmi humanistická a sociálně orientovaná a otevírá témata blízká tématům Kouteckého filmů. Doufám proto, že letošní vítěz bude přesně takový, jakého by si Pavel Koutecký přál," dodává.
Kromě ní zasedají v porotě ředitelka festivalu Jeden svět v regionech Lenka Lovicarová, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, Marie Rumlová z okruhu přátel režiséra Kouteckého a režisér Radim Špaček. „Možnost vidět najednou valnou část celoroční produkce dokumentárních filmů beru jako skvělou výzvu a příležitost udělat si představu o současné tvorbě, nových talentech a překvapivých tématech,“ říká Špaček, režisér Českým lvem oceněných Pout.
Cena podle něho pomůže vítěznému filmu nebo filmům, které se probojují do užších nominací, ke zviditelnění a upření pozornosti na dokumentární tvorbu obecně. "Věřím, že se tak o českých dokumentech dozvědí i lidé, kteří je jinak opomíjejí," dodává Špaček.
Vítězný film bude vyhlášen v Divadle Archa 6. června, promítnut bude v rámci přehlídky těch nejlepších filmů z dokumentární tvorby České televize nazvané Český dokumenT, která se uskuteční 8. a 9. června v pražském kině Atlas.
Cenu Pavla Kouteckého založili spolupracovníci a přátelé režiséra Pavla Kouteckého po jeho tragické smrti přesně před pěti lety. Ocenění podporuje Kouteckého pokračovatele, trpělivé pozorovatele světa schopné sdělit své pocity a postřehy filmem. Cenu vyhlašuje Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.