Dobrou pábitelskou Noc literatury

Praha – Objevovat trochu jinou atmosféru míst a příběhů, pro někoho třeba i známých, umožní popáté Noc literatury. Akce, pořádaná Českými centry ve spolupráci se sítí kulturních institutů EUNIC, se koná v téměř dvaceti městech. Tuzemským zástupcem je Praha, konkrétně jedna její část – hrabalovská Libeň. Ve čtvrti, kde Bohumil Hrabal potkával příběhy a postavy svých knih, budou úryvky z nových českých překladů současných autorů číst známé osobnosti, a to od 18:00 do 23:00 hodin. Vstup na všechna čtení je zdarma.

Zdroj: Česká centra / Noc literatury Autor: Drahomír Stulír

Celkem byly pro pátou Noc literatury vybrány ukázky z knih dvaceti zemí, převážně evropských, ale také dvou severoamerických – Kanady a USA. Milovníci literatury si mohou například vyslechnout v podání herce Jiřího Langmajera úryvek z knihy Černí psi, kterou napsal britský autor Ian McEwan. Herec a originální hudebník Jan Budař se s návštěvníky Grabovy vily podělí o část díla Sladkost života, jejímž autorem je Paulus Hochgatterer z Rakouska.

Věty z knihy Dům u mešity od spisovatele Kadera Abdolaha zazní v Husově kapli v podání Martina Preisse. Z knihy HHhH o Reinhardu Heydrichovi, za niž Laurent Binet získal francouzskou Goncourtovu cenu za první román, bude v Libeňském zámečku předčítat Marek Vašut. „Autor se osobně účastní čtení,“ přislíbil Michael W. Pospíšil, generální ředitel Českých center. 

Jediným českým literárním zástupcem je románový životopis Bohumila Hrabala. Portrét spisovatele, jehož život byl pevně svázán i s pražskou Libní, zachytila v knize V rajské zahradě trpkých plodů Monika Zgustová. Návštěvníkům výčepu vína U Hrabala ji přiblíží herec Ladislav Mrkvička.

Genius loci pražské Libně

K „předčítačům“ bude patřit také Miroslav Táborský, Tereza Kostková, Jaroslav Rudiš nebo Klára Issová. Přečtení ukázky trvá zhruba čtvrt hodiny a opakuje se, takže je jen na návštěvnících, v jakém pořadí jednotlivá místa navštíví. Literatura vstoupí například do Libeňského zámku, Grabovy vily, libeňské synagogy, secesního kostela sv. Vojtěcha a i do libeňského plynojemu.

"Chceme letošnímu publiku představit část Prahy, kde jeden z našich předních spisovatelů Bohumil Hrabal prožil část svého života a napsal řadu nezapomenutelných děl a kde žila i řada dalších významných osobností,„ dodává k výběru místa pro letošní Noc literatury Michaela Šilpochová, vedoucí projektu Českých center. “Libeň je dnešním Pražanům jen málo známá a my jsme přesvědčení, že nejen díky odkazu slavného 'pábitele' stojí za to ji znovu a znovu objevovat."


Noc literatury se uskuteční v předvečer zahájení knižního festivalu Svět knihy 2011. I letos překročí hranice České republiky a prostřednictvím Českých center a EUNIC se bude konat (případně konala, například v Madridu ponocovali s literaturou už 3. května) v dalších 18 městech. Výběr knih je na každém místě jiný, více podrobností o programu najdete na stránkách projektu.

Budova Metrostavu v pražské Libni
Budova Metrostavu v pražské Libni
Více fotek
  • Budova Metrostavu v pražské Libni autor: Drahomír Stulír, zdroj: Česká centra / Noc literatury http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2537/253699.jpg
  • Kaple v Libeňském zámečku autor: Drahomír Stulír, zdroj: Česká centra / Noc literatury http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2537/253697.jpg
  • Libeňský plynojem autor: Drahomír Stulír, zdroj: Česká centra / Noc literatury http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2537/253696.jpg
  • Noc literatruy 2011 zdroj: Česká centra http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2537/253688.jpg