Křesťanské svatostánky otevřely své brány veřejnosti

Praha – Páteční noc byla dnem otevřených dveří do křesťanských svatostánků. Veřejnosti se tak při Noci kostelů otevřely brány více než devíti set chrámů a modliteben. Druhý ročník Noci kostelů umožnil lidem zdarma vkročit i tam, kam je běžně vstup zakázán. V šest večer oznámily zvony a modlitby začátek akce. Další program už si svatostánky zvolily každý po svém. Tradice Noci kostelů vznikla v Rakousku v roce 2005, v Česku se konala poprvé vloni, kdy se zapojilo přes 400 památek, letos už jich byl víc než dvojnásobek.

Koncerty, komentované prohlídky, mše, přednášky a řada doprovodných akcí – taková je Noc kostelů, jejímž cílem je ukázat sakrální stavby nejen jako místa určená věřícím, ale pro všechny, kteří hledají místo k rozjímání. Lidé tak mohli vstoupit i do jindy nepřístupných míst.

Cílem organizátorů bylo ukázat muzea a galerie z jiné stránky a nalákat třeba i nevěřící, kteří by na církevní místa nepřišli. V Jihlavě jako takovou zajímavost zvolili Kelty, jejich kulturu a historii. „Kelti jsou prostě fenomén, který na území Evropy a Čech byl velmi významný. Keltové sem přinesli mnoho věcí, které tady nebyly.“

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Reportáž Lucie Komňacké

Z 28.5.2011

V noci se otevřely dveře kostelů

Otevřena byla i mešita

I přes svůj název není pozvánkou jen do křesťanských staveb – letos se například lidé mohli podívat i za zdi brněnské mešity. „Je to poprvé, co jsme se zapojili, a to poté, co se lidé už druhým rokem ptají, zda budeme mít otevřenou mešitu,“ uvedl člen představenstva muslimské obce v Brně Jalal Atassi.

Jen na jednu noc otevřeli v Pelhřimově kostel sv. Kříže. Prohlídka jinak uzavřeného kostela přilákala desítky návštěvníků. V kostele svatého Michala v Olomouci si připravili jinou novinku, kterou chtěli své návštěvníky překvapit. „Kromě obvyklých vstupů do celého areálu tohoto kostela jsme vzhledem k tomu, že církev slaví rok křtu, připravili pro ty, kdo byli zde v tomto kostele pokřtěni, matriky k nahlédnutí,“ podotkl farář kostela sv. Michala v Olomouci Antonín Basler.

Lidé mohli zevnitř obdivovat románskou rotundu v Budči

Letos poprvé návštěvníci zavítali například i do románské rotundy na Budči u Zákolan. Tamější rotunda z devátého století je nejstarší dochovanou stavbou na českém území. Pamatuje svatého Václava, který se tu podle legendy učil latinsky. Rotunda je v průběhu roku otevřena zřídka. Podle starostky Zákolan Lucie Wittlichové tak návštěvníci měli jedinečnou možnost rotundu navštívit, protože budečská Noc kostelů je jednou z mála příležitostí, kdy si památku mohou lidé prohlédnout i zevnitř.