Koncerty, komentované prohlídky, mše, přednášky a řada doprovodných akcí – taková je Noc kostelů, jejímž cílem je ukázat sakrální stavby nejen jako místa určená věřícím, ale pro všechny, kteří hledají místo k rozjímání. Lidé tak mohli vstoupit i do jindy nepřístupných míst.
Cílem organizátorů bylo ukázat muzea a galerie z jiné stránky a nalákat třeba i nevěřící, kteří by na církevní místa nepřišli. V Jihlavě jako takovou zajímavost zvolili Kelty, jejich kulturu a historii. „Kelti jsou prostě fenomén, který na území Evropy a Čech byl velmi významný. Keltové sem přinesli mnoho věcí, které tady nebyly.“

Reportáž Lucie Komňacké
Reportáž Lucie Komňacké
Z 28.5.2011
V noci se otevřely dveře kostelů
Otevřena byla i mešita
I přes svůj název není pozvánkou jen do křesťanských staveb – letos se například lidé mohli podívat i za zdi brněnské mešity. „Je to poprvé, co jsme se zapojili, a to poté, co se lidé už druhým rokem ptají, zda budeme mít otevřenou mešitu,“ uvedl člen představenstva muslimské obce v Brně Jalal Atassi.
Jen na jednu noc otevřeli v Pelhřimově kostel sv. Kříže. Prohlídka jinak uzavřeného kostela přilákala desítky návštěvníků. V kostele svatého Michala v Olomouci si připravili jinou novinku, kterou chtěli své návštěvníky překvapit. „Kromě obvyklých vstupů do celého areálu tohoto kostela jsme vzhledem k tomu, že církev slaví rok křtu, připravili pro ty, kdo byli zde v tomto kostele pokřtěni, matriky k nahlédnutí,“ podotkl farář kostela sv. Michala v Olomouci Antonín Basler.
Lidé mohli zevnitř obdivovat románskou rotundu v Budči
Letos poprvé návštěvníci zavítali například i do románské rotundy na Budči u Zákolan. Tamější rotunda z devátého století je nejstarší dochovanou stavbou na českém území. Pamatuje svatého Václava, který se tu podle legendy učil latinsky. Rotunda je v průběhu roku otevřena zřídka. Podle starostky Zákolan Lucie Wittlichové tak návštěvníci měli jedinečnou možnost rotundu navštívit, protože budečská Noc kostelů je jednou z mála příležitostí, kdy si památku mohou lidé prohlédnout i zevnitř.