„I u nás je poměrně známý Pepek Námořník, hlavně z jeho filmové podoby, ale málo kdo ví, že jeho stripy byly svého času v Americe velice populární. Jejich tvůrce vymyslel to, co je pro jejich techniku, tak jak vycházejí v novinách, naprosto zásadní. Vymyslel celou rodinu postaviček, jejichž příběhy se prolínají a čtenáři je tak sledují,“ uvedl programový ředitel Albatros Media Ondřej Müller.
„Stripy u nás příliš známé nebyly, protože za první republiky jich příliš mnoho nevycházelo, ale takovým počinem, který by se dal považovat za strip v evropském kontextu, byl strip od Wilhelma Busche Max and Moritz, který svého času vycházel v Mladém čtenáři,“ informoval dále Müller.

Komiksová klasika
Strip je jedna komiksová věta, která popisuje nějaký krátký příběh, vytvořený v několika okénkách, spojených časem, prostorem a scénkou, která je většinou humorného charakteru.
„Kromě jiných vychází i Dilbert, což je postavička určená těm, co tráví většinu času v kancelářích. Současný Dilbert zažívá se svými šílenými kolegy a šéfem úžasné příběhy. Nicméně knížky, které jsou nyní k dispozici, jsou z počátků let 90., což je i pro nás docela milá vzpomínka na počátky IT, kdy Dilbert je inženýr, který produkuje roboty, létající talíře, pokouší se o perpetum mobile. Dilbert vychází u nás již několik let v novinách, nicméně tyto sebrané spisy dostává český čtenář poprvé,“ upozornil překladatel Filip Škába.
„Pochopitelně, že po revoluci byly stripy u nás novinkou, ale poměrně záhy začaly vycházet ty nejlepší. Ale, když se nad tím zamyslíte, tak zjistíte, že jakási kontinuita tu přeci jenom existuje. Například Vladimír Jiránek vydával perfektní stripy v roce 1968 k tehdejší politické situaci v Mladém světě. Ale ten čas pro vydávání stripů i těch historických, nastává právě teď,“ doplnil Müller.
