V Telči zahrají Rolling Stones klezmeru

Telč - V Telči vrcholí přípravy na devětadvacátý ročník vícežánrového festivalu Prázdniny v Telči. Vystoupí na něm stovky hudebníků, mimo jiné Oscarem oceněný Glen Hansard. Zřejmě největším tahákem budou renomovaní představitelé klezmeru a etnické hudby The Klezmatics, držitelé Grammy za nejlepší album žánru worldmusic.

„The Klezmatics jsou něco jako Rolling Stones klezmeru,“ upozornil organizátor festivalu Milan Kolář. Nejlepší světová klezmer kapela hudebně přesahuje i k balkánským dechovkám, jazzu a scénické hudbě. „Jsou to hudební klauni, kteří umí klezmer smíchat téměř s čímkoliv. Jejich avantgardní hudba s vévodícím klarinetem, podmanivými houslemi a výrazným rytmem si zaručeně sedne s magickým prostředím telčského zámku,“ dodal Kolář.

Festival začíná na zámeckém nádvoří 29. července. Zahájení se uskuteční v divoké atmosféře, zahrají irští folk-rockeři Sliotar. V irském duchu se ponese i následující den, kdy na festivalu už poněkolikáté vystoupí písničkář Glen Hansard. Letos ho diváci uvidí v netradiční kombinaci s českým uskupením Blue Effect a Radimem Hladíkem.

Na třech scénách během 17 dní vystoupí desítky kapel a divadelních uskupení. Na hlavní scéně na nádvoří zámku se představí to nejlepší z rozmanité české folkové scény. Návštěvníci se mohou těšit například na Vladimíra Mišíka a Petra Skoumala, bratry Ebeny, Ondřeje Havelku a Melody Makers, obnovenou Vltavu, Hradišťan, Miky Ryvolu či Tomáše Kluse.

Hlavní večerní koncerty doprovodí tradiční odpolední vystoupení kapel na náměstí, součástí programu budou opět nokturna, divadla a umělecké dílny.