Český pěvec Plachetka triumfoval ve Vídeňské opeře

Vídeň - Mladý český basbarytonista Adam Plachetka sklidil ve středu večer ovace v prestižní Vídeňské státní opeře za svůj výkon v titulní roli Mozartova Dona Giovanniho. Plachetka již od roku 2010 působil ve sboru vídeňské opery a dostával sólové role. Po náhlém onemocnění dánského pěvce Bo Skhvouse se ředitel scény Dominique Meyer rozhodl vsadit na mladého Čecha a hlavní roli Dona Giovanniho mu svěřil. Správnost rozhodnutí potvrdil triumf u publika, který Plachetka za svůj výkon sklidil, napsala dnes agentura AFP.

„Plachetka, který je vysoké, atletické postavy a impozantního zjevu, přesvědčil publikum nejen svou vokální kvalitou se silným hlasem a jasným tónem, ale i svým komediálním talentem,“ uvedla AFP.

Během letošní sezony má Plachetka, který je i stálým hostem opery ND a patří k nejvýraznějším pěveckým talentům současné české generace, ve vídeňské opeře zpívat také roli Dominika v Arabelle od Richarda Strausse a Figara v Mozartově Figarově svatbě.

Plachetka debutoval v roce 2005 v Národním divadle v Praze jako Baryton v Johnsonově Čtyřtónové opeře. Od té doby ztvárnil řadu mozartovských rolí zde i v pražské Státní opeře, v roce 2007 se poprvé objevil na Salcburských hudebních slavnostech. V roce 2009 debutoval v mnichovské Bavorské státní opeře jako Sylvano (La Calisto). Od září 2010 je členem souboru opery ve Vídni, kde pod taktovkou Franze Welser-Mösta a dalších dirigentů odborně dále rostl.

Video Profil
video

Profil

V roce 2008 nahrál jednu z oficiálních verzí české hymny.