Stimul slibuje alternativní stimulaci

Praha - V Divadle Archa je první říjnový den věnován festivalu Stimul, který se letos spojil s Českým rozhlasem - Radiem Wave, tak tentokrát nabídne víc než jen hudbu. Připraveny jsou videoklipy, záznamy z již proběhlých koncertů, přednášky, workshopy s hudebníky, diskuse a celodenní živé vysílání Radia Wave. Program završí večerní koncerty zahraničních hvězd různých alternativních žánrů. Vystoupí alternativní hip hopeři Shabazz Palaces, milovníci syntezátorů Emeralds, potemnělí post punk noiseři The City Kill z Dánska, cellistka z Islandu Hildur Gudnadóttir a na závěr DJ set elektronické superstar PEACHES.

Peaches (CAN) - na Stimulu v Arše v roce 2009 zazářila a předvedla show, která si vysloužila cenu Koncert roku (časopis Filter, 2009). Tentokrát Kanaďanka Merill Nisker známá jako Peaches ukáže, že se umí postavit i za DJský pult.

Shabazz Palaces (USA) - pod touto maskou se skrývá Ishmael „Butterfly“ Butler, někdejší člen Digable Planets - hrdinů alternativního hip hopu devadesátých let a držitelů ceny Grammy. Od jazzem nasáklých beatů domovské skupiny se jako Palaceer Lazaro posunul k hudebním revolucionářům, jako jsou Sun Ra.

Shabazz Palaces (USA)
Shabazz Palaces (USA)

Emeralds (USA) - po syntezátorovém fetišistovi Oneothrix Point Never se na Stimulu představí další projekt, který využívá zvuk elektronických retro nástrojů k vytvoření úchvatných zvukových pláten na pomezí ambientu a drone music. Trio Emeralds z amerického Clevelandu patří mezi nejvýraznější představitele současné scény tzv. hypnagogického popu, jenž operuje se zvuky na pomezí bdění a snu.

Hildur Gudnadóttir (ISL) - klasicky vzdělaná islandská cellistka a skladatelka Hildur Gudnadóttir (*1982) si v posledních letech vybudovala mimořádnou pověst, a to nejen svou sólovou tvorbou a uhrančivými koncerty (alba Mount A a Without Sinking), ale i častým hostováním v různých hudebních formacích. Nekonvenční písně nahrála například se skupinou Múm, podílela se na darwinovské elektro-opeře švédského dua The Knife, živě i ve studiu přibližovala zvuk svého nástroje radikálním finským hlukařům Pan Sonic. S Throbbing Gristle vytvořila soundtrack k filmu režiséra Dereka Jarmana.

Hildur Gudnadóttir (ISL)
Hildur Gudnadóttir (ISL)

The City Kill (DK)- je kvartet z Kodaně hrající post punk/noise, který dali dohromady tři Dánové a jeden Australan. Spojuje je láska a obdiv k legendám, jako jsou The Birthday Party, Crime & The City Solution, Nico nebo The Gun Club, které dodali The City Kill odvahu a prvotní zvukové inspirace. Skupina je v kodaňské undergroundové scéně naprosto ojedinělou a výjimečnou. Textově se inspirují jižanskou gotickou literaturou a mystikou. Jejich písně mluví o prokleté lásce, šílenství a vykořenění; temné obrazy doprovází dryjáčnický vokál, ostrá kytara, tribální bicí a výrazná basová linka. Velkou ozdobou The City Kill jsou jejich živá vystoupení, ve kterých skupina násobí pohlcující atmosféru svých písní hned několikanásobně.

Radio Wave vůbec poprvé sezvalo k účasti tolik zahraničních interpretů. Propojení Radia Wave a Stimul festivalu v Divadle Archa je tak logicky další metou na cestě za hudebně zajímavějším a objevnějším rozhlasovým prostředím v Česku.