Nejvíce nominací na ceny kritiky mají koprodukce ČT

Praha - Dramatická road movie Roberta Sedláčka Rodina je základ státu a celovečerní debut Zdeňka Jiráského Poupata mají po osmi nominacích na Ceny české filmové kritiky. Oba snímky vznikly v koprodukci České televize, která také 14. ledna vyhlášení vítězů druhého ročníku  zprostředkuje v přímém přenosu.  

V počtu nominací jsou na dalších místech filmová adaptace kultovního komiksu Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka, k jejímuž vzniku také přispěla ČT, a snímek Nevinnost režiséra Jana Hřebejka - nominovány byly v pěti kategoriích. Tři nominace má snímek Osmdesát dopisů Václava Kadrnky, dvě naděje na ocenění dostal Dům Zuzany Liové a jednu nominaci film Alice Nellis Perfect Days - I ženy mají své dny.

Na nejlepší dokument byly nominovány snímky Divadlo Svoboda režiséra Jakuba Hejny, Pod sluncem tma Martina Marečka, jenž s tímto dokumentem bodoval mimo jiné na letošním festivalu v Jihlavě, a snímek dokumentaristy Víta Klusáka s názvem Vše pro dobro světa a Nošovic.

Ceny české filmové kritiky, jimiž chtějí filmoví novináři a publicisté ocenit nejlepší kinematografické počiny roku 2011, se letos vyhlašují podruhé. Udělovány budou v celkem jedenácti kategoriích. Porotci posuzovali 25 hraných filmů a 21 dokumentárních.

  • Pod sluncem tma
    Pod sluncem tma zdroj: MFDF Jihlava
  • Divadlo Svoboda
    Divadlo Svoboda zdroj: CinemArt

Seznam hlasujících čítá podle Heleny Uldrichové z České filmové komory, která udílení cen organizuje, 58 filmových kritiků a publicistů. V prvním kole hlasovalo 51 lidí, což je 88 procent. „Sedm publicistů se letos vzdalo účasti - buď z důvodu konfliktu zájmů (PR zastoupení některého titulu), či vzhledem k tomu, že neviděli všechny domácí snímky a chtějí se zúčastnit hlasování až v dalších letech, kdy budou mít na přípravu více času,“ dodala Uldrichová.

Vítězové budou oznámeni 14. ledna v pražském klubu SaSaZu; po tomto datu budou taky na stránkách ocenění zveřejněy výsledky hlasování v obou kolech. Slavnostní večer, jímž bude provázet Ondřej Vetchý, uvede v přímém přenosu ČT2.