Zaplněný palác Lucerna vzdal poctu Václavu Havlovi

Praha – Oblíbená skupina zesnulého Václava Havla Plastic People of the Universe a s ní personálně spojená formace Velvet Underground Revival Band zakončily Poctu Václavu Havlovi. Akce se ve zcela zaplněných prostorách pražského paláce Lucerna zúčastnilo několik tisíc lidí. Poslední dějství rozloučení se zesnulým exprezidentem, které navázalo na státní pohřeb ve svatovítské katedrále a soukromý obřad ve strašnickém krematoriu, mělo charakter setkání přátel, kteří si mají co říci a mají stejnou zálibu – rockovou muziku, divadlo a film. Kromě toho, že Václava Havla připomínalo téma mnohých hovorů, byla jeho tvář na fotografii umístěné na klavíru kavárny kina vedle rozžaté svíce a rudé růže. Setkání od 20:00 v přímém přenosu vysílala Česká televize na svém prvním programu, po 22:00 pak přenos pokračoval na internetovém portálu ČT24.

Na Poctu Václavu Havlovi rozdali pořadatelé zájemcům 4 000 lístků; kolem 20:00 byla tato kapacita téměř naplněna. Na multikulturní akci účinkovaly kapely, které měl rád, hrálo se divadlo a promítaly se filmy připomínající osobnost velkého českého státníka, spisovatele a dramatika. Ve střední části Václavského náměstí sledovalo několik set lidí, na které se lístky nedostaly, vystoupení z Velkého sálu na velkoplošné obrazovce.

Jeden z hlavních organizátorů akce, bývalý Havlův mluvčí Ladislav Špaček, v přímém přenosu prozradil, že přípravy byly sice hektické, nikdo se moc nevyspal, nebylo na nic čas, jen si navzájem posílali sms, ale atmosféra, nadšení a nasazení všech mu připomnělo čas těsně po revoluci, kdy též hlavním hybatelem byl Václav Havel.

0Ladislav Špaček:

„Jsem přesvědčen o tom, že Václavovi by se tento večer opravdu líbil, protože takovéhle akce on měl vůbec nejraději.“


K němu se přidal i Andrej Krob, režisér Divadla Na tahu, které uvedlo ukázku z Havlovy hry Zahradní slavnost: „Říkal jsem, že když Václav uvidí, jak to tady žije, asi se ještě na chvilku vrátí a až potom nás doopravdy opustí.“

Pocta Václavu Havlovi / program
Zdroj: ČT24

Kulturní program zaplnil celý palác Lucerna včetně pasáže, kde rozproudila krev příchozích Horňácká cimbálová muzika. Na pódiu Velkého sálu se v půlhodinových blocích střídaly kapely jako Garage & Tony Ducháček, David Koller, s nímž si zahrál Ivan Král, který přiletěl z Ameriky, Tata Bojs i slovenské skupiny Bez ladu a skladu a Živé kvety. Zazpívala dojatá Tonya Gravesová, Matěj Ruppert, skupiny Jasná páka a Hudba Praha, které doplnil mimo jiných Jiří Stivín. Nechyběli Štěpán Rak a Vladimír Mišík, který společně s Radimemm Hladíkem zahrál také skladbu Láska je jako večernice označenou za „hudební kondolenci“. Moderátorem byl Jiří Černý.

Vedle hudby také divadelní inscenace

Hudební produkce vesměs mladších skupin doplnily v Lucerna Music Baru projekce snímků těch fotografů, kteří měli k Václavu Havlovi blízko. Program ve Velkém sále Lucerny zahájili členové brněnského Divadla Husa na provázku částí pozapomenuté Havlovy hříčky Prase, která se ani nedostala do jeho sebraných spisů. Tato scéna ji hraje od loňského března a uvedla ji pro své publikum i tento týden jako výraz úcty zesnulému exprezidentovi.

Na divadelní část večera navázal soubor Buchty a loutky částí hry Horský hotel, jak ji už začátkem listopadu jeho členové představili v prostorách Knihovny Václava Havla. „Autorovi by asi vadilo, že uvádíme jen půlku,“ přiznal vedoucí souboru Marek Bečka. Ale poukázal na bojové podmínky, které v rušné kavárně kina Lucerna měli.

Video Lidé v Lucerně vzpomínali na Václava Havla
video

Lidé v Lucerně vzpomínali na Václava Havla

Lidé v Lucerně vzpomínali na Václava Havla

24.12.2011 Z11

Po projekci dokumentů o Havlovi, kterou zahájil snímek z roku 1990 připomínající, jak se ze spisovatele, dramatika a disidenta stal prezident, vystoupilo Divadlo na tahu. „Ta nejkrásnější vzpomínka na hru Zahradní slavnost je poměrně nedávná. Je spojena s okamžikem, kdy jsme letos 4. listopadu otevřeli v Soukenické ulici v Praze konečně svou stálou scénu – a Václav Havel se toho večera i přes svou zdravotní indispozici osobně zúčastnil,“ řekl režisér a šéf souboru Andrej Krob. Byla to podle něj vlastně poslední inscenace, kterou Havel viděl.

V závěru akce rocker Ivan Král přivítal na jevišti americkou zpěvačku Suzanne Vega, která společně s publikem zazpívala píseň Tom's Diner, kterou prý před lety Havlovi hrála, když se poprvé setkali ve Spojených státech. Kondolenci už během dne zaslal Jaroslav Hutka, autor písničky Havlíčku Havle věnované Václavu Havlovi v roce 1977. Hutka je nyní v zahraničí.

Václav Havel a Rolling Stones
Zdroj: ČT24

Prostory v Lucerně poskytla prezidentova švagrová Dagmar Havlová se svým manželem Ivanem Havlem. Hlavním organizátorem bylo Společenství přátel Václava Havla.

Historie paláce Lucerna

Secesní multifunkční palác Lucerna dal postavit dědeček prezidenta Václava Havla. Šlo o první pražskou železobetonovou budovu se zastřešenou a prosklenou pasáží. Po roce 1948 byla Lucerna znárodněna. V roce 1992 palác dostali zpátky v restituci bratři Václav a Ivan Havlovi.