Drahá londýnská olympijská podívaná, nikoli však nejdražší

Londýn – Do začátku letních olympijských her v Londýně zbývá půl roku. Organizátoři již prozradili, jak by měl vypadat zahajovací ceremoniál. Bude inspirovaný tvorbou Williama Shakespeara a na povel ho bude mít oskarový režisér Danny Boyle. O hudbu se postará skupina Underworld. 

„Jeden z důvodů, proč jsem se do toho pustil, je čistě osobní, egoistický. Můžete vystoupit před publikum a ukázat celému světu to nejlepší, co ve vás je,“ prohlásil režisér Danny Boyle. 

V podání Boyla a Underworld to bude tříhodinová show s názvem Ostrovy zázraků, pro kterou byla inspirací Shakespearova hra Bouře. Ten, kdo ji bude chtít zažít přímo na stadionu, si ale bude muset připlatit. Cena nejdražších lístků je totiž bezmála 66 000 Kč. 

Video Reportáž P. Schubertové a I. Němcové
video

Reportáž P. Schubertové a I. Němcové

I přes omezení výdajů je už teď vybráno 10 000 účinkujících a další se hledají. Školáci se představí na olympijském stadionu pro 80 000 diváků. Na původně průmyslové zóně, kde se kdysi vařilo mýdlo z kostí, udily ryby nebo barvil textil, nyní stojí stadion za 537 milionů liber. 

Půl roku před zahájením už také Británie myslí na bezpečnost návštěvníků. Tu bude každý den zajišťovat na 20 tisíc policistů. Např. britské námořnictvo tento týden trénuje bezpečnostní operace nebo zásah proti případným teroristům. 

Mělo by být rozdáno na 300 sad medailí ve 26 sportech. O ty bude bojovat zhruba 18 500 sportovců. Mezi nimi 130 českých, v dresech s motivy obrazu malíře Františka Kupky. Celkové náklady na olympijské hry rozhodně nepřekročí nejdražší olympiádu v historii. Čína za ni zaplatila rekordních 42 miliard amerických dolarů. Londýn, ve kterém se olympiáda uskuteční již potřetí, by si měl vystačit zhruba s necelými 13 miliardami dolarů.