Neckář v Dobrých časech rekapituluje, ale nevzdává se

Praha - Václav Neckář neusíná na vavřínech Půlnoční, hitu, který ho loni katapultoval zpět na přední příčky hudebních žebříčků, a koncem dubna předstoupí před posluchače s novou deskou. Album Dobrý časy je dílem Jaromíra Švejdíka a Dušana Neuwertha, tvůrců, kteří jsou podepsáni i pod Půlnoční. Neckář k nové desce chystá také turné.

Díky písni Půlnoční ze soundtracku k filmu Alois Nebel zažil Neckář v loňském roce nečekaný návrat na hudební scénu. Na Cenách Anděl navíc píseň zvítězila v kategoriích skladba a videoklip roku. Se skupinou Bacily, z jejíž původní sestavy v ní působí Jan Neckář a Ota Petřina a která slaví 40 let od svého vzniku, vystoupí Neckář i na řadě letních festivalů. Přitom ho v roce 2002 postihla mozková mrtvice, na scénu se vrátil po roční rekonvalescenci.

Půlnoční se objeví i na novém albu Dobrý časy, kromě ní obsahuje dalších devět písní. O texty se výhradně postaral Jaromír Švejdík. Nahrávka, mix a produkce byla naopak v rukou Neuwertha. Společné jsou aranže. „Je to bezvadé, že mě oslovili mlaďoši. Nebyli ještě na světě, když jsem nazpíval první písničky,“ poznamenal k tvůrcům Neckář. Spolupráci považují protagonisté alba za uzavřenou. „Po Půlnoční jsme otevřeli dveře, vstoupili do nich a dotáhli to do konce,“ podotkl Neuwerth.

Představení alba Dobrý časy: Václav Neckář s bratrem Janem (první zleva), Jaromírem Švejdíkem a Dušanem Neuwerthem
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Neckář připustil, že při práci nad jedním z nejočekávanějších alb posledních let cítil určitý tlak. „Měli jsme strach, zda nezklameme fanoušky i autory. Snad to dopadlo dobře a posluchači si desku najdou,“ přeje si. Ve studiu pomohl „dostat z Václava Neckáře maximum“ jeho bratr Jan. „Dělal jsem bráchovi vokály a na přání Dušana jsem oprášil i violoncello, po deseti letech jsem rozhýbal své zchromlé prsty a zahrál jsem si tam ve dvou věcech,“ prozradil.

Osmašedesátiletý Neckář se albem Dobrý časy přibližuje k ceněné nahrávce Tomu, kdo nás má rád z konce 70. let. „Když mi Dušan a Jaromír nabídli první texty a já si je přečetl, měl jsem pocit, jako by je napsal Zdeněk Rytíř,“ podotkl. „Václav mi seděl do role staršího pána, který už trochu rekapituluje, ale nevzdává to. Je přesně v tom věku, kdy pomalé, šansonové věci fungují,“ dodal svou představu o albu Švejdík.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Dvě písně, Hledal jsem Tě, Pane a Půlnoční, mají nepřeslechnutelné náboženské zabarvení. „Snažím se zpívat, jako kdybych to napsal, a je pravda, že toho boha hledám pořád,“ připustil Neckář. Na desku nazpíval také duet s Lenkou Dusilovou.

Zpěvák plánuje k novému albu i koncerty. Mimořádná vystoupení odehraje se Švejdíkem, Neuwerthem a dalšími hudebníky, kteří se podíleli na albu. Zahráli a zazpívali na něm třeba Steve Walsh, Tomáš Neuwerth, Luboš Novotný, Luboš Malina, Jiří Hradil, Viktor Ekrt, Filip Nebřenský či pěvecký sbor Doubravánek.

Nahrávka vyjde 27. dubna, pokřtěna bude o měsíc později na koncertech 27. a 28. května ve Švandově divadle v Praze, 5. června v brněnském klubu Fléda a o den později v Moravském divadle v Olomouci.