Tikající muž se Slepicí v pekle

Praha - Galerie hlavního města Prahy (GHMP) připravila společnou výstavu umělců nastupující střední generace Lubomíra Typlta a Jakuba Špaňhela. Dvojvýstava věkově příbuzných výtvarníků, které spojuje i expresivní malířský rukopis, je v prostorách Městské knihovny k vidění do 9. září.

„Ze své generace nám přišli tihle dva jako nejzajímavější autoři. Navíc už jsou oba dva ve věku, kdy by si zasloužili v Praze větší výstavu,“ objasnil nápad uspořádat výtvarníkům výstavu ve stejný čas kurátor Karel Srp. Oba umělci měli zatím velké prezentace pouze v regionech - Typlt v Brně, Špaňhel v Ostravě.

Větší prostor dostal v galerii sedmatřicetiletý Typlt, jehož výstava nese název Tikající muž. Průřez tvorbou za posledních 16 let začíná obrazy s tématem mrtvé kočky, které maloval v letech 1997 až 2002. Nechybí ani barevné malby dospívajících dětí ve fiktivních krajinách nebo ustrašené holčičky, které si rukou zakrývají tvář. Postavy, které čelí nejistotě a zlu, ožívají na výstavě v rytmu hudebních klipů hiphopové kapely WWW, s níž autor spolupracuje na textech a vizuálním stylu.

„Obraz nemá být buržoazní přežitek, dekorací interiéru. Námětová agresivita se v mých obrazech přesunula i do barevnosti. Ale vnitřní hranice je velmi důležitá,“ upozorňuje Typlt, jehož obrazy provokují nejen náměty, ale i křiklavými tóny.

Druhou část zaplnily velkoformátové malby Jakuba Špaňhela. Výstava s názvem Slepice v pekleprezentuje jeho ponuré obrazy se sakrální tématikou i veselejší soubor takzvaných „válečků“ s ornamentálními náměty. „Rád maluji černou barvou. Jsem z Karviné a vždycky se mi líbily hory uhlí. Jsem ale i veselý,“ přiznal pětatřicetiletý výtvarník, jehož tvorbě je navzdory dekadentním námětům vlastní i sebeironie a nadsázka.

Odlišnost autorů je dána i jejich vzděláním, domnívá se kurátor Karel Srp. Špaňhel vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění u Jiřího Davida a Milana Knížáka. Zpočátku se inspiroval chrámovými obrazy Oldřicha Blažíčka, nejznámějšího českého malíře chrámových prostor. V současnosti pracuje na subtilnějších plátnech vycházejících z tvorby Bohuslava Reynka.

Typlt absolvoval vedle českých uměleckých škol také Kunstakademii v Düsseldorfu u Gerharda Merze a A. R. Pencka. V zahraničí se seznámil s německým expresionismem začátku minulého století. Inspirovaly ho také muchovské postavy dívek.

GHMP se letos soustavně věnuje autorům mladší generace. Velký návštěvnický úspěch sklidila nedávná retrospektiva Krištofa Kintery. Do konce roku galerie připravuje ještě výstavu streetartových umělců.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Reportáž Petra Viziny

Výstava obrazů Lubomíra Typlta a Jakuba Špaňhela