Patti Smith zpívá o těch, kteří už nežijí

New York - Americká zpěvačka Patti Smithová po osmi letech vydala nové album nazvané Banga. Pro jeho představení si legendární hudebnice vybrala o víkendu New York, kde se v 70. letech minulého století začala prosazovat na undergroundové scéně.

Banga je 11. albem inspirátorky newyorské alternativní scény a představuje poctu spisovatelům, zpěvákům či hercům, s nimiž se během své kariéry setkala, ale kteří už dnes zmizeli z očí veřejnosti. Mezi nimi je například fotograf Robert Mapplethorpe, herečka Maria Schneiderová (Poslední tango v Paříži), zpěvačka Amy Winehouseová - obě ženy zemřely v loňském roce. Winehouseové věnovala píseň This Is The Girl. „Není důvodu zapomenout na žádnou z těchto ikon,“ prohlásila Smithová během slavnostního aktu v jedné z knihoven na Manhattanu.

I ve svých 65 letech si zpěvačka uchovává image rebelky. Na křest přišla v hnědých kozačkách, opraných džínách a s černým beránkem pojmenovaným Banga. O svém rebelství podala svědectví i v autobiografické knize Just Kids, v níž popsala i svůj vztah k Mapplethorpeovi, jenž zemřel v roce 1989.

Zpěvačka zůstala věrna rovněž své literární múze - název alba převzala z románu Michaila Bulgakova Mistr a Markétka. V něm se Banga jmenuje pes, který má v příběhu významnou roli.

Nahrávání alba Banga se odehrávalo ve stejném studiu, kde vznikalo také její první album Horses v polovině 70. let. Na současném albu „kmotry punku“ hostují i její dcera Jesse Paris a syn Jackson.