Sokol a Stivínová pod Occamovou břitvou

Ostrava – Thriller o manželích, kteří se stanou nechtěnými svědky zločinu, což bude mít pro jejich život nečekané následky, začne 9. července natáčet ostravské televizní studio. Snímek s názvem Occamova břitva vznikne v režii Dana Svátka s Ondřejem Sokolem a Zuzanou Stivínovou v hlavních rolích.

Occamova břitva, nazývaná podle logika Williama z Ockhamu, který žil na přelomu 13. a 14. století, je princip logické úspornosti. Zdůrazňuje tezi: Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované.

Podle této zásady postupují i manželé Vavrouškovi ve filmovém příběhu poté, co se stanou náhodnými svědky vraždy, nejméně komplikované řešení ale nemusí být vždy to nejvhodnější, jak se ukáže.

Pachatelé se nechtěné svědky překvapivě nepokusí zlikvidovat, ale nabídnou jim finanční úplatu za jejich mlčení. Pro výstrahu jim ovšem také pošlou důkazy, které proti manželům mají. Obavy z možných následků i stupňující se psychický tlak, kdy se záhy po nálezu oběti ocitnou v hledáčku policie, začnou rozkládat jejich vztah. Čím víc se ale manželé snaží uniknout podezření, které na ně dopadá, tím více se paradoxně nechávají pachateli zatáhnout do pozice podezřelých. Když si Vavruška uvědomí, že krytím zločinců škodí především sami sobě, je už pozdě.

Podle scénáře Miroslava Sovjáka natáčí Occamovu břitvu režisér Dan Svátek (Blízko nebe, Hodinu nevíš) v Ostravě a jejím okolí. Natáčení je plánováno do 23. července. Kromě Zuzany Stivínové a Ondřeje Sokola v rolích manželů Vavrouškových se ve filmu objeví také Norbert Lichý, Vladimír Polívka, Zuzana Slavíková, Hynek Čermák, Martin Stránský nebo Ivan Fraňek.