Smutný příběh posledního obrazu Josefa Čapka

Písek - Galerie Sladovna připravila ojedinělou výstavu k poctě Josefa Čapka nazvanou Heftlink Josef Čapek - příběh posledního obrazu. Expozice bude otevřena v úterý 10. července v 18:00 v Nízkých trámech a potrvá do poloviny srpna. Výstava pořádaná u příležitosti 125. výročí narození malíře, spisovatele, básníka, novináře Josefa Čapka je orientována především na poslední období jeho života.

Za protifašistickou činnost byl Čapek zatčen 1. září 1939 a do roku 1945 vězněn v nacistických koncentračních táborech, kde také zemřel. „Je známo, že Čapek nemohl v koncentráku tvořit, takže převážně tajně kreslil malé obrázky, tzv. 'dlaňovky', ovšem obraz Matky s dítětem je sice malý, ale kresba je doplněna i olejem. Pro výstavu jsme vytvořili repliku dřevěné boudy, kde v úkrytu malíř v lágru pracoval,“ informovala kurátorka výstavy Pavlína Slancová.

Ústředním tématem výstavy je jeho obraz Matka s dítětem namalovaný jako jeden ze dvou v dílně koncentračního tábora. Díky několika lidem se dostal do Galerie výtvarného umění v Ostravě, která tento umělecký unikát zapůjčila do písecké Sladovny. Prostor Sladovny nabídne i ukázku „zavržených“ obrazů, které byly rozřezány, jak si Čapek přál v jednom z dopisů z koncentráku. 

Video Příběh posledního obrazu Josefa Čapka
video

Příběh posledního obrazu Josefa Čapka

„On byl na sebe velice přísný. Takových obrazů byly desítky, ne-li stovky. Po válce je vdova Jarmila, dle příkazu, ničila,“ doplnila Váňová. Některé z nich však Čapkův zeť Jaroslav Dostál zachránil a ústřižky poskládal. Ty jsou pak uchovávány jako čistě rodinná vzpomínka. Jeho dcera Kateřina, vnučka Josefa Čapka, nyní dala souhlas s vystavením jednoho zavrženého obrazu právě v písecké Sladovně. 

Výstavu doplňuje třináct panelů podávajících ucelený obraz o Čapkově životě a díle. Množství karikatur, které od nástupu fašismu publikoval v Lidových novinách, pak přiblíží divákům podněty k jeho zatčení. Součástí výstavy jsou také rukopisy propašovaných veršů, filozofických textů a dalších artefaktů, zejména knih.

Podpis Josefa Čapka na dopisu z koncentračního tábora
Zdroj: ČT24

Návštěvníci Sladovny budou mít možnost vidět kromě výstavy i premiéru dokumentárního filmu stejného názvu. Ten vedle výpovědí rodinných příslušníků Josefa Čapka, pamětnice osvobození koncentračního tábora v Bergen Belsenu a odborníků z oboru české literatury a historie ukáže i záběry míst, kde byl nucen Josef Čapek konec svého života trávit.

„Projít s malým filmovým štábem místa, kde byl Čapek vězněn, bylo veliké dobrodružství. Přestože si člověk myslí, že už má všechno nastudované, že všechno ví, atmosféra toho místa ho stejně dostane,“ upozornila Kristina Váňová, předsedkyně Společnosti bratří Čapků.