Belén Lópezová čaruje v rytmu flamenca

Praha - Flamenková hvězda Belén Lópezová vystoupila v pátek večer v pražském Divadle Hybernia. Temperamentní španělská tanečnice předvedla vlastní choreografii s názvem Tiempos, která kombinuje flamenco, tango a španělskou klasickou hudbu. Lópezová přijela do Česka na festival španělské kultury Ibérica.

Podle dramaturga festivalu Petra Víta není představení Tiempos klasickou flamenkovou show. „Nabízí moderní taneční fúzi - flamenkově impulzívní, tangově frivolní i klasicky elegantní,“ uvedl Vít. Lópezová se netají tím, že její hlavní inspirací je legendární flamenková tanečnice Carmen Amaya, jejíž vliv ale dokázala přetavit do vlastního stylu ovlivněného nejrůznějšími kulturami i klasickým baletem.

Pětadvacetiletou tanečnici, která je v Česku poprvé, doprovodili zpěváci Pedro Jiménez a Antonio Fernández, kytaristé Carlos Jiménez a Aquilino Jiménez, Diego Villegas na flétnu a El Chispas na perkuse.

Lópezová zatančí ještě v sobotu na nádvoří boskovického zámku, kde bude zároveň ukončen devátý ročník festivalu Ibérica. Přehlídka španělské kultury se letos konala kromě hlavního města a Boskovic také v Brně a Letovicích na Blanensku. Na programu byly tradiční hudební a taneční tvůrčí dílny, ale také nové workshopy pro adepty flamenkového tance, kytary, perkusí, salsy či argentinského tanga. V doprovodném programu nechyběly degustace španělských vín a delikates. Zajímavostí letošního ročníku byla módní přehlídka flamenkových kolekcí.