V Galerii kritiků se prezentují mladí výtvarníci z celé Evropy

Praha - Pět evropských galerií se spojilo v projektu „from different corners“, který prezentuje práce mladých evropských autorů na papíře. Kresby, skici, portréty a další díla budou ode dneška vystaveny v pražské Galerii kritiků. Mezinárodní putovní výstava vznikla ve spolupráci s galeriemi současného umění v Česku, Německu, Holandsku, Rakousku a ve Francii.

„Celý projekt začal před dvěma lety v Düsseldorfu v galerii Arte versum, což je velice kvalitní výstavní síň. Navázaly na ni další galerie, které podporují autory mladší až nejmladší generace, což je velmi potřeba. Spolupráce se rozjela velmi dobře,“ řekla ČTK kurátorka a ředitelka Galerie kritiků Vlasta Čiháková-Noshiro.

Recyklace v umění - instalace Lindy Čihařové
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Z českých umělců se do projektu zapojili Luděk Rathouský, Linda Čihařová, Edita Pattová a umělecké duo Jiří Franta a David Böhm. „Máme velice dobré ohlasy na české autory. Nijak zvlášť nevybočují, ale jsou velice kvalitní, na stejně vysoké úrovni jako jejich evropští kolegové,“ uvedla kurátorka.

Dvě desítky mladých autorů z celé Evropy se kvůli projektu zaměřily pouze na tvorbu na papír. „Papír je prastarý materiál, který lze použít velmi moderně. U některých děl ani jako papír nevypadá. Navíc se dobře transportuje a archivuje,“ uvedla kurátorka.

Jiří Franta / David Böhm - bez názvu (2007)
Zdroj: Artalk
Autor: archiv Jiřího Franty

Výstava potrvá do 16. září, kdy také skončí její dvouleté putování po Evropě. Všechny vystavené práce jsou k vidění také na internetu.