Autor Vrány a hororový komiks. Nebojte se KomiksFESTu!

Praha - Komiks nemá hranice. V dobrém slova smyslu - vyjádřit se jím dá prakticky cokoli, jak od 27. října do 3. listopadu příznivcům komiksu potvrdí a těm, kteří se na toto médium dívají skrz prsty, ukáže sedmý ročník KomiksFESTu!

S mottem Komiks unlimited! nabídne celotýdenní menu výstavy, besedy s autory a autogramiády, filmové projekce a workshopy. Festival zahájí v sobotu v pražském centru MeetFactory celodenní program - dopoledne bude patřit komiksovému dorostu a zbytek dne pak starším komiksovým nadšencům. Dojde i na komiksový battle.

Největší pozornost si vyslouží severský komiks, jímž návštěvníky provedou Knut Larsson ze Švédska, zástupce ponuré severské existenciální tradice a autor letošního vizuálu, Steffen Kverneland z Norska, v jehož výtvarném stylu se střetává klasická karikatura s kubismem, a Finka Terhi Ekebomová. Svou tvorbu přiblíží také na společné výstavě Šepoty a výkřiky ve věži Novoměstské radnice.

Představí se ale také jeden z otců současné italské komiksové avantgardy Igort nebo francouzští blogeři Boulet a Pénélope Bagieuová. O svém nejslavnějším komiksu Vrána, podle něhož vznikl stejnojmenný film s Brandonem Lee (který během natáčení tragicky zemřel), bude hovořit James O'Barr. Zapojí se i do benefičního malování naživo - jeho plátnem bude moderátorka Eva Decastelo. „Vrána má vedle sebe dlouho stopu tragédií, v knížce i filmu je hodně smutku, ale nevěřím v žádná prokletí,“ uklidňuje O'Barr fanoušky, že jeho ani slavného komiksu se bát nemusí.

Video Rozhovor s Jamesem O'Barrem
video

Rozhovor s Jamesem O'Barrem

Rozhovor s Jamesem O'Barrem

261012

Reportáž Petry Křížkové

O něco delší trvání bude mít několik výstav, které KomiksFEST! doprovázejí. Vedle už zmíněné věnované severské náladovosti například o u nás dosud opomíjeném valonském komiksu (Frémok: Match de Catch) nebo o propojení komiksu a architektury (Tomáš Kučerovský a Ulli Lust).  

Své projekty budou prezentovat i čeští autoři. Danu Černému vyjde na festivalu první uzavřený svazek Továrna zkázy z připravované knižní série. Fanouš: Továrna zkázy je také jednou z výstav. Signální odysea se zaměří na ilustrace Tomáše Kopřivy a ukázky z jeho dvou připravovaných projektů Signál a 2001: Inženýrská odysea aneb Epochální výlet Ing. Beneše ke hvězdám. A pod názvem Takový milý počátek se skrývá komorní výstava tuzemských autorů, kteří se v posledních letech pravidelně věnují komiksové tvorbě pro děti.

Lahůdkou bude výstavní představení tvorby dalšího hvězdného hosta festivalu - Thomase Otta, krále hororového komiksu. Přijede ze Švýcarska a osobně zahájí výstavu La grande famiglia. „Vyškrabávaný černobílý teror Thomase Otta se v impozantních prostorách Malé dvorany Veletržního paláce rozepne ve vší své ponuré epičnosti,“ slibují pořadatelé.

A jak to tak na festivalech bývá, na samém konci se budou předávat ocenění. Výroční komiksové ceny Muriel převezmou 3. listopadu vítězové v celkem deseti kategoriích. Ke skloňovaným tuzemským titulům v nominacích patří Ve stínu šumavských hvozdů, rekonstrukce neznámého a v češtině dosud nevydaného románu Karla Maye, komiksová kniha Pán Času - Přízračná tvář a komiksové zpracování příběhů lidí v totalitním režimu Ještě jsme ve válce (v programu festivalu je i stejnojmenná výstava).

KomiksFEST! je také příležitostí k dobrému skutku - pro nadační fond Pink Bubble se draží osmnáct postaviček superhrdinů, do kterých tzv. vinyl toys přetvořili například Krištof Kintera, Michal Cihlář nebo Josef Bolf.