Proklínání železa zaznělo v MeetFactory

Praha - Výjimečný koncert uspořádalo 6. listopadu Mezinárodní centrum současného umění MeetFactory. Vůbec prvně zněla v původně industriálních prostorách díla klasické a soudobé vážné hudby. Diváci vyslechli Vivaldiho skladby v kombinaci s moderní hudbou estonských skladatelů Arvo Pärta a Veljo Tormise.

„Koncertem Music Visions se uskutečnilo spojení zdánlivě vzdálených hudebních a výtvarných projevů, které se svou podstatou potkávají,“ říká Adam Viktora, dirigent renomovaného souboru Ensemble Inégal.

Také rocker David Koller na koncertě spolupracoval, zahrál na šamanský buben v Tormisově Proklínání železa. Tato skladba byla napsaná roku 1972, proklínající železo v ní symbolizuje strůjce všech válek. Sovětská vláda tehdy skladbu zakázala. 

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Ve skladbě Fratres Avro Pärta na housle zahrál koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček a zazpívali sopranistka Gabriela Eibenová a estonský tenorista Mati Turi. Autorem scény a vizuálních efektů byl David Černý. 

„Koncert, počiny MeetFactory vůbec, jsou pro lidi, kteří se dívají na život volněji a kladou větší požadavky na své zábavy. Dáváme možnost nahlédnout do neopakovatelného tajemství kontrastu - spojení hvězd s povznášející hudbou v prostorách bývalé sklárny“, dodává ředitelka MeetFactory Pavlína Bartoňová.