Česká slečna Marplová opět zasahuje

Praha – Česká televize v neděli 11. listopadu uvádí premiérový díl cyklu Ach, ty vraždy! s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Autor sedmidílné série Zdeněk Zelenka, který psal roli bývalé advokátky a ochotnické herečky přímo pro Bohdalovou, prostřednictvím postavy doktorky Kalendové poskytl populární herečce prostor pro uplatnění celého svého bohatého hereckého rejstříku.

Aby toho přeci jen nebylo málo, v právě premiérovaném díle Archiv Felixe Burgeta se Jiřina Bohdalová objeví dokonce ve dvojroli. Květa Kalendová přijíždí totiž na venkovský statek své sestry Stáni, kde si chce odpočinout od hrůz, které zažila na konci pátého dílu, kdy jí šlo o život. Sestry jsou jednobuněčná dvojčata.

Stáňa dostala do vínku slabost pro hazardní hry a rovněž smysl pro dobrodružství, což při práci na statku příliš uplatnit nemohla. Zelenka jako scenárista zde opět prokázal talent pro fabulaci a stavbu dramatické zápletky balancující na pomezí komediálního žánru. V takto uchopené formě velmi záleží na míře použitých prostředků. Budiž tvůrcům přičteno k dobru, že nikde takzvaně „nepřeťápli“.

Scenárista Zelenka si troufl v Archivu Felixe Burgeta na komplikovanou, i když vděčnou záměnu postav, protože věděl, že má k dispozici skvělou herečku, kterou jako režisér drží poměrně zkrátka. Jiřina Bohdalová hraje náročnou dvojroli velmi úsporně a s citem pro žánr. Dvojčata se v jejím podání odlišují jen v detailech a nic nepřekračuje míru uvěřitelné situace.

Divákovi se tak dostává zábavné i napínavé podívané, okořeněné profesionálním výkonem protagonistky, která svěřený úkol zvládla s přehledem, v civilní poloze, ale s potřebným nadhled a citem pro přesnou dávku humoru.

Jiřina Bohdalová v cyklu Ach, ty vraždy! / Archiv Felixe Burgeta. Námět, scénář, režie: Zdeněk Zelenka.
Zdroj: ČT