Dáme, dáme, dáme gól! Fotbalová opera je vášnivá

Praha - Fotbal a divadlo mají minimálně jedno společné, a to vášeň. Fotbalová opera je představením, kde hlediště se stává jevištěm. Projekt divadla CAMPO z Gentu nazvaný Dáme, dáme, dáme gól - Fotbalová opera zahájí mezinárodní festival divadla s přesahem Akcent, jehož třetí ročník proběhne od 15. do 18. listopadu v pražském Divadle Archa.

Heslo letošního ročníku Nebuďte zatáhlí! je podle ředitelky festivalu Jany Svobodové výzvou k aktivitě, kreativitě, radosti a sounáležitosti, což dokládá i úvodní představení. Vzniká přímo pro prostor Archy v režii mladých vlámských tvůrců, kteří pracují s českými fotbalovými fanoušky.

Formát show je daný, náplň vždycky nová

„Přestože jsme náš projekt uvedli už v Belgii a Finsku, chceme s každou další verzí začít od nuly. Takže v momentě, kdy máme nové účastníky pohromadě, začínáme improvizovat a hodně pracovat se stavbou příběhů. Sice je formát naší show daný, ale náplň je vždy nová, vychází z aktérů a specifik jejich prostředí. Během průzkumu zdejšího terénu jsme zjistili, že Česká republika je zapálená pro fotbal více než celá Belgie,“ uvedl jeden ze čtveřice režisérů Gilles de Schryver.

Při přípravě Archa navázala spolupráci s pražským fotbalovým svazem. Fotbalovému prostředí se přiblíží i prostory této scény, když se hlediště promění v jeviště. Na scéně se objeví skupina performerů, kterou budou tvořit divadelní profesionálové, aktivní fotbaloví hráči i běžní fandové.

„Padesát herců pozoruje dvě stě diváků a naopak. Jsou si blízko. Dívají se na sebe navzájem a ptají se, kdo na koho se vlastně dívá?“ říká režisérka Ineke Nÿssenová.

CAMPO / Fotbalová opera
CAMPO / Fotbalová opera

Na scéně se potkají ti, co na fotbale nikdy nebyli, i takoví, kteří nevynechají jediný zápas, třeba pražská matka sparťanských fanoušků zvaná Máňa: „Jelikož nejsem pohybově nadaná a zpívat neumím, tak je to pro mě složitější než v reálu, kde se jenom fandí a křičí.“

„Inspirací do českého fanouškovského prostředí byla návštěva derby Sparta - Slavia i několika utkání nižších soutěží,“ podotkla Svatoňová. Po české premiéře bude fotbalová opera uvedena čtyřikrát začátkem února 2013.

Čtyřdenní program festivalu Akcent nabídne i další představení z produkce divadla CAMPO s názvem Pokus o velké smíření dávných sporů Jakea a Petea. Skupina VerTe Dance představí projekt Simulante Bande, kde jsou tanečníkům partnery osoby s hendikepem. Hudbu přímo na scéně vytváří skupina DVA.

Z produkce Divadla Archa festival uvede projekt Jany Svobodové a Jing Lu - Sólo pro Lu. Hosty festivalu budou maďarský soubor PanoDrama s představením dokumentárního divadla Slovo za slovo, ve kterém se autoři zabývají rasově motivovanými vraždami Romů v Maďarsku, Wen Hui z pekingské aktivistické skupiny Living Dance Studio, Viera Dubačová a Eva Ogurčáková z banskobystrického Divadla z Pasáže.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Reportáž Pavly Sedliské

14.11.

Rozhovor s Gillesem de Schryvers