Mecenáška věnovala pražskému muzeu soubor Muchových děl

Praha - O soubor děl Alfonse Muchy budou obohaceny sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Muzeum díla získalo darem - největším od roku 1995, kdy dostalo do své správy Karlštejnský poklad.

Podrobnosti k nové akvizici nejsou známy. Muzeum soubor, který mu věnovala mecenáška Věra Neumannová, žijící ve Švýcarsku, blíže představí ve čtvrtek. Mluvčí instituce Jana Ulipová prozradila jen, že jde o unikátní kolekci, jejíž některé části již byly představeny na velké výstavě v Obecním domě.

Zmíněný Karlštejnský poklad byl také dar - 327 předmětů z doby Karla IV. dostalo muzeum od potomků továrníka a sběratele Jindřicha Waldese. Soubor objevili při rekonstrukci Karlštejna zedníci a prodali ho do zahraničí. Waldes na aukci v Berlíně sbírku odkoupil. Stejně jako Waldesovy sbírky umění byl i poklad až na některé jednotlivosti, které se Waldesovým podařilo při útěku před nacisty odvézt ze země, rodině zabaven. Po restituci se rozhodla věnovat poklad muzeu, další sbírky věnovala Národní galerii v Praze.

Uměleckoprůmyslové muzeum by v budoucnu mohla obohatit také významná kolekce fotografií Josefa Koudelky, jehož tvorba dosud není ve státních sbírkách zastoupena. Fotograf nabídl reprezentativní soubor svých prací Uměleckoprůmyslovému muzeu už na konci roku 2006, zatím ale ke vzájemné dohodě nedošlo.