Malba není passé: Chalupeckého cenu získal Vladimír Houdek

Brno - Jiří Thýn i dvojice Jiří Franta & David Böhm opět zůstali před stupínkem vítězů, přestože byli nominováni už poněkolikáté. Cena Jindřicha Chalupeckého pro výtvarné umělce do 35 let byla udělena Vladimíru Houdkovi (* 1984), jedinému zástupci malby ve finále.

Laureát byl vyhlášen v Divadle Husa na provázku, slavnostní večer režíroval Vladimír Morávek jako poctu bývalému prezidentovi Václavu Havlovi, jednomu z iniciátorů Chalupeckého ceny založené v roce 1990. Ozdobou večera byla mimořádná výstava několika originálů malíře Josefa Čapka v divadelní budově.

Do Brna se po třech pražských ročnících vrátila i výstava finalistů – do 9. prosince jsou v Domě pánů z Kunštátu k vidění práce všech pěti finalistů; kromě už zmíněných ještě Adély Babanové a Richarda Loskota (všichni finalisté se také představili v listopadu na půdě AVU, jejich vystoupení přenášel živě web ČT24 - zánam je k dipozici zde). Houdek se na výstavě prezentoval sérií 20 pláten v typické temné barevné paletě. Malbu nezvyklým způsobem spojil s technikou koláže.

V letošním pestrém výběru byla zastoupena videa, instalace, kresby, fotografie i malba, kterou zastupoval právě Houdek. Ta ale zůstávala už několik ročníků v pozadí - loňským laureátem se stal Marek Ther věnující se videoartu, stejně jako Radim Labuda (vítěz z roku 2008). V roce 2010 byla oceněna dvojice Vasil Artamanov & Alexej Klyuykov, kteří v podstatné části tvorby tíhli k performancím a instalacím, o rok dříve cenu přebíral Jiří Skála, který se věnuje experimentálním formám literatury v psaném textu či zvukových instalacích.

Vladimír Houdek: "Cena mě posílí v názoru, že malba, kterou dělám, má smysl. (…) Nemluvil bych o renesanci malby. Myslím, že malba nikdy nebyla upozaděná, vždy tu byla. Jen v předchozích ročnících asi porotu nezaujala malířská práce natolik, aby byla ve finále."


Osmadvacetiletý Houdek pochází z Nového Města na Moravě, vystudoval AVU v Praze v ateliéru Vladimíra Skrepla. V roce 2010 získal Cenu kritiky za mladou malbu. Na začátku své kariéry se Houdek podle odborníků soustředil na expresivní narativní malby, postupně ale v jeho díle začaly dominovat stále větší monochromní plochy. Přešel tak až k čistým abstrakcím, ve kterých zůstává původní exprese.

Cena Jindřicha Chalupeckého 2012: laureát Vladimír Houdek
Zdroj: ČTK
Autor: Igor Zehl

Předseda poroty Christian Rattemeyer. "Houdek patří ke generaci umělců, kteří pokračují ve zkoumání nejednoznačného a často problematického dědictví modernismu. Uvědomujeme si možnou dvojznačnost této pozice, avšak považujeme za podstatné, že i nadále napomáhá tvorbě nových formálních řešení."


Do finálové pětice byl vybrán díky naléhavosti, se kterou na plátna přenáší reflexivně se vracející zkušenost umění – postmoderní a neomoderní současně. O vítězi ocenění pojmenovaném po význačném literárním a výtvarném kritikovi a teoretikovi rozhodla mezinárodní porota v čele s předsedou Christianem Rattemeyerem, kurátorem muzea MoMA v New Yorku. Laureát získal 100 tisíc korun na uspořádání výstavy v Národní galerii v Praze, kam se Chalupeckého cena po dvanácti letech a změně ředitele vrací, a možnost rezidenčního pobytu v zahraničí. Vítězi také každý z finalistů věnoval jedno ze svých děl.

Video Rozhovor s Vladimírem Houdkem
video

Rozhovor s Vladimírem Houdkem

Rozhovor s Vladimírem Houdkem

Reportáž Zuzany Neuvirtové z předávání ceny