Strýček Jedlička, Haničincová, Patrasová: Dětství jako noční můra

Brno -  Osudy tří dětských bavičů: Strýčka Jedličky, Štěpánky Haničincové a Dády Patrasové rozplétá nová hra brněnské Husy na provázku. Premiéra původní hry Simony Petrů P.Š.T! aneb Pohádkáři (Post šoková terapie) s podtitulem Dětství jako noční můra, ze které jsme se ještě neprobudili, se koná dnes večer.

„Maniacký imitátor živočichů, který děsí až k nočnímu pomočování. Strýčku mu říká i jeho vlastní manželka. Někdejší hvězda normalizačních pořadů, která nedovedla zestárnout. Stylizuje se do své životní role Štěpánky pro děti. Zpěvačka s nebarevným hlasem se zjevnými intonačními a výrazovými potížemi, které nepřehlédneme ani při rozespalém ranním vstávání. Má písničku o tom, že svět přesto může být růžový dá Dáda dá…“ představují tři baviče divadelníci.

„O přízeň dnešních malých diváků se samozřejmě ucházejí v doprovodu nerozlučných loutkových postaviček Prasátka, Čertíka a Žížaly, svých druhých já. A co vy? Kdy jste si přestali hrát? A jak to že ještě žijete?“ ptají se autoři.

Archetypální záležitosti

Strýček Jedlička, Štěpánka Haničincová i Dáda Patrasová jsou podle Husy na jedné straně sice dětskými idoly, ale na druhé straně i nočními můrami. „V jejich příbězích se vracíme k archetypálním záležitostem dětství,“ říká režisérka Anna Petrželková. Cílem je to, aby hra byla pro každého diváka individuální cestou k sobě samému i výletem k těm druhým. Hra má propojit životy umělců tří generací s životy jejich diváků, propojit dětství a stárnutí.

Video Pohádkáři v Brně
video

Pohádkáři v Brně

Hra vznikla na základě zaujetí režisérky pro fenomén Strýčka Jedličky. „A také díky mému zaujetí pro to, do jaké míry se můžeme a nemůžeme oprostit od toho, co nás formovalo jako děti. Hra vznikla jako koláž našeho dětství, které bylo mimo jiné zprostředkované a zdeformované televizí a jejími idoly,“ doplnila dramaturgyně Lucie Němečková.

Představení odhaluje i soukromí oblíbených televizních bavičů. Strýčka Jedličku vykresluje jako smutného a opuštěného muže a Dagmar Patrasovou jako nešťastnou hvězdu nucenou neustále vystupovat. Připomíná i smutný osud Štěpánky Haničincové: emigraci dcery Saši, pronásledování STB i alkoholismus.

Herci i tvůrci již v létě intenzivně studovali různá vystoupení všech tří umělců. Herce Roberta Mikluše přijel učit projev Strýčka Jedličky dokonce imitátor Václav Faltus. Dále hrají Ivana Hloužková, Gabriela Štefanová, Anna Duchaňová, Vladimír Hauser, Tomáš Sýkora, Jan Kolařík, Milan Holenda a Dita Kaplanová.

Podívejte se na web divadla.