Ensemble Inégal neúnavně objevuje zapomenuté génie

Praha – Jeden z nejvýraznějších hudebních souborů Ensemble Inégal, který se zabývá barokní hudbou, se v současnosti zaměřil na osobnost Samuela Capricorna (1628 – 1664), který se řadí mezi nejvýznamnější osobnosti německé duchovní hudby. Přesto je dnes poměrně neznámý. Koncertní premiéra jeho díla Missa Nativitatis Domini se odehraje 11. prosince večer v kostele Martin ve zdi.

Video Ensemble Inégal hraje Samuela Capricorna
video

Ensemble Inégal hraje Samuela Capricorna

„Samuel Capricorn je český rodák ze středočeských Žerčic. Tento barokní skladatel není dnes moc známý, ale jeho muzika je naprosto fenomenální a my jsme rádi, že jí můžeme představovat českému i zahraničnímu publiku a některé skladby zazní ve světové premiéře,“ upozornila dramaturgyně a sopranistka Ensemble Inégal Gabriela Eibenová.

Capricornovo dílo obsahuje přes 400 opusů. Ve své době si získalo značný respekt jeho nejvlivnějších současníků. Giacomo Carissimi uváděl Capricornova díla v Římě a pro Heinricha Schütze byla jeho tvorba „opera virtuosa“.

Ensemble Inégalse svým dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky.

Ensemble Inégal vznikl v Praze v roce 2000. Jedná se o všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (např. A. Dvořák, G. Rossini) a moderní (B. Britten, A. Pärt). Koncertuje na prestižních evropských festivalech jako Pražské jaro, Musica Antiqua Brugy, Oude Muziek Utrecht, Lufthansa Festival London, Aschaffenburger Bachtage, Bach Festival Riga a mnoha dalších. Realizoval již 10 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění (Diapason d´or, IRR Outstanding, Goldberg 5Stars aj.), objevuje se pravidelně ve vysílání českých i zahraničních televizních a rozhlasových stanic (BBC, Evropská vysílací unie EBU, Česká televize, Český rozhlas, Deutschlandradio Kultur, aj.)