Příběh Havlova voskového srdce

Praha – Česko bude znovu zapalovat svíčky na památku bývalého prezidenta. Ve středu uplynou dva roky od smrti Václava Havla. Právě tehdy vzniklo z vyhaslých svící dílo, které se stalo jedním ze symbolů prezidentova odkazu: velké voskové srdce. Nejprve putovalo zemí, dnes je v Uherském Ostrohu. Ani tam ale zřejmě nezůstane natrvalo. 

Psal se prosinec 2011 a při pohledu na svíčky a s myšlenkami na prezidentovu památku vznikl nápad proměnit víc než dvě tuny vosku v jedno dílo. „Na Václavském náměstí najednou došlo k tomu, že se lidé zastavili na delší dobu. Úplně ztichli. Všechno okolo pořád žilo, jenom kolem toho ohně stály stovky lidí, koukali, trošku se hřáli, protože toho ohně bylo obrovské množství. To je pocit, který se dá těžko s něčím srovnat,“ popsal spoluautor Srdce pro Václava Havla Lukáš Gavlovský. 

Během cest po zemi získávalo srdce jemné vrásky i hluboké vrypy. Lidé do něj vyrývali své podpisy nebo vzkazy a ne všichni se nad odlitým srdcem dojímali. Třeba při jeho „příjezdu“ do Brna Havlovi kritici upozorňovali na negativa prezidentovy éry. V letním horku pak srdce málem roztálo. „Srdce je pořád terčem nějakého vyjádření se k osobě Václava Havla. Což nás trošku těší, trošku mrzí, protože tomu dílu se tím ubližuje,“ uvedl spoluautor Srdce pro Václava Havla Roman Švejda. 

Srdce je k vidění v Uherském Ostrohu, kde zůstane do dubna. Pak by jej chtěli autoři natrvalo přemístit na zámek do východočeské Litomyšle, kde si příští rok připomenou dvacet let od setkání Václava Havla s evropskými prezidenty. 

Srdce pro Václava Havla

Plastika ve tvaru otevřeného srdce vznikla k uctění památky bývalého prezidenta Václava Havla. Autoři Lukáš Gavlovský a Roman Švejda na ni použili vosk z tisíců nedohořených svíček, které musely být v průběhu prosince 2011 a ledna 2012 odklízeny z pietních míst vzniklých po smrti Václava Havla. Dva metry vysoká a více než dvě tuny vážící plastika byla odhalena 9. února 2012 u Národního divadla, kde byla umístěna až do 10. dubna. Postupně putovala po mnoha pietních místech v rámci celé České republiky.


Video Příběh voskového srdce
video

Příběh voskového srdce