Jak se farář stal milionářem

Londýn - Britský duchovní Jamie MacLeod koupil obraz za 400 liber (v přepočtu kolem 13 tisíc korun), ovšem v populárním televizním pořadu BBC Antiques Roadshow (v Česku vysílaném jako Příběhy starožitností) zjistili, že se jedná o originál vlámského barokního malíře Anthonyho Van Dycka. Deset let visel tento obraz na chodbě útulku v hrabství Derbyshire. Jeho majitel, britský farář, vůbec netušil, co má na zdi.

Video Jak se stal farář milionářem
video

Jak se stal farář milionářem

„Rozhodoval jsem se tehdy, zda koupit obraz nebo knihovnu, chtěl jsem obojí, ale to bych byl hamižný. Ten obraz upoutal moji pozornost, líbil se mi hlavně rám, ale přitahovala mě i ta podobizna,“ vzpomíná farář Jamie MacLeod.

V pořadu BBC malbu zrestaurovali a k překvapení faráře zjistili, že jde o originál, jehož hodnota je víc než 400 tisíc liber, tedy asi 13 milionů korun. „Byl to docela šok, několik nocí jsem z toho nemohl spát, hlavou se mi honila spousta otázek. Je to něco, co se nestává každý den,“ přiznává farář, který se rozhodl vzácný obraz prodat a z utržených peněz zaplatit opravu kostelních zvonů.